انتقاد از خانه سینما به دلیل سکوت و پاسخ ندادن به آیین‌نامه «منع خشونت جنسی»

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

هانیه توسلی، بازیگر و غزاله معتمد، طراح صحنه، به عنوان دو عضو کمیته پیگیری موضوع آزار جنسی در سینما اعلام کردند خانه سینما به آیین‌نامه تهیه شده در ارتباط با «منع خشونت جنسی/جنسیتی علیه زنان در محیط کار» پاسخ نداده است.

کانال اینستاگرامی بیانیه ۸۰۰ سینماگر زن در اعتراض به خشونت جنسی اعلام کرد که آیین‌نامه پیشنهادی در تاریخ ۹ مرداد به خانه سینما و یک نسخه از آن هم به خانه تئاتر ارائه و در دبیرخانه این دو نهاد صنفی ثبت شده است.

هدف اصلی این آیین‌نامه ایجاد کمیته‌ای مستقل در هر دو خانه برای رسیدگی به شکایت‌های زنان فعال در حوزه سینما و‌ تئاتر در ارتباط با «خشونت جنسی/جنسیتی و ایجاد امنیت شغلی» برای آنان ذکر شده است.

پس از انتشار روایت‌هایی درباره آزار و اذیت جنسی برخی از عوامل زن سینما در ایران، بیش از ۸۰۰ نفر از زنان دست‌اندرکار سینما با انتشار بیانیه‌ای به «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» اعتراض کردند.

پس از آن کمیته پنج نفره‌ای برای پیگیری موارد «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در سینما و تئاتر تشکیل شد.

هانیه توسلی، عضو این کمیته پنج نفره، چهارشنبه ۲۶ مرداد در مصاحبه با روزنامه شرق گفت که خانه سینما به آیین‌نامه تهیه شده برای «منع خشونت جنسی/جنسیتی علیه زنان در محیط کار» پاسخ نداده است.

او تأکید کرد: «ما واکنش رسمی از خانه سینما نگرفتیم. ... منتظر هستیم جلسه تشکیل شود، بعد ببینیم واکنش آن‌ها چیست.»

غزاله معتمد هم در گفت‌وگو با شرق اعلام کرد: «از سمت عده‌ای تحت فشار قرار گرفتیم که اصرار داشتند چنین بیانیه‌ای منتشر نشود و همچنان با خانه سینما مذاکره کنیم و اجازه دهیم با همان شیوه‌های قدیمی ماجرا حل شود.»

به گفته هانیه توسلی اما جریانی تأکید داشته است که این موضوع باید داخل خود سینماگران حل شود.

او همچنین اعلام کرد «شورای صیانت» در خانه سینما که مسئول پیگیری این موضوعات بوده، کارایی ندارد: «هر کسی هم که به آنجا شکایتی برده، کارش در مسیر درستی پیش نرفته است.»

پیش از این حسین فرح‌بخش، تهیه‌کننده سینما، خواستار «شلاق زدن» به این ۸۰۰ سینماگر زن شد که خواستار پایان دادن به «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» شده بودند.

او گفته بود «جرم اشاعه فحشا بیش از خود فحشا» است.

در سال‌های اخیر و به دنبال موج افشاگری‌ در رسانه‌های اجتماعی، برخی از چهره‌های سرشناس ایرانی نیز به تجاوز‌ جنسی متهم شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید