گوترش با زلنسکی و اردوغان در اوکراین دیدار می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، به دعوت ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به لویو در غرب این کشور می‌رود و در این شهر با او و همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، دیدار خواهد کرد.

دوجاریک همچنین گفت که گوترش پس از این دیدار سه‌جانبه در روز جمعه نیز به بندر اودسا در اوکراین در سواحل دریای سیاه خواهد رفت.

دبیر کل سازمان ملل سپس به ترکیه خواهد رفت و روز شنبه از مرکز هماهنگی مشترک نظارت بر صادرات غلات اوکراین در استانبول بازدید خواهد کرد.

روسیه و اوکراین ماه گذشته با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل متحد توافقی را برای از سر گیری صادرات غلات مسدود شده در اوکراین به امضا رساندند.

این توافق امیدهایی را برای کاهش بحران غذایی که پس از آغاز جنگ اوکراین به وجود آمده است، ایجاد کرد.

همزمان، مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد بررسی راه‌های دیپلماتیک برای پایان دادن جنگ اوکراین و روسیه از طریق تقویت مکانیزم ایجاد شده برای صادرات غلات اوکراین به بازارهای جهانی، از جمله محورهای سفر اردوغان به اوکراین خواهد بود.

وزرات دفاع ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد خلوصی آکار، وزیر دفاع این کشور، با اولکسی رزنیکوف، همتای اوکراینی خود به صورت تلفنی درباره آخرین وضعیت انتقال غلات گفت‌وگو کرده است.

آکار در این تماس بار دیگر بر لزوم اعلام آتش‌بس تأکید و اعلام کرده که ترکیه همچنان به تلاش‌های خود برای برقراری صلح و کمک‌های بشردوستانه به اوکراین ادامه خواهد داد.

همچنین خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه روز چهارشنبه ۲۶ مرداد نوشت در ادامه روند صادرات غلات محصور در بنادر اوکراین بر اساس توافق استانبول، یک کشتی با پرچم جزایر مارشال که حامل بذر آفتابگردان صادراتی این کشور است، در شهرستان سلیمان‌پاشای تکیرداغ ترکیه لنگر انداخت.

این کشتی که با سه هزار تن بار بذر آفتابگردان از بندر چورنومورسک حرکت کرده بود، در تکیرداغ مورد بازرسی نمایندگان ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین قرار خواهد گرفت.

آناتولی اضافه کرد تاکنون چندین کشتی حامل غلات اوکراین با عبور از تنگه‌های ترکیه راهی بازارهای جهانی شده‌اند.

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه و در جریان سخنرانی در یک کنفرانس در مسکو، از پیمان امنیتی سه‌جانبه میان استرالیا، آمریکا و بریتانیا به عنوان شاهدی بر تلاش غرب برای ایجاد یک بلوک به سبک ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه نام برد.

او با انتقاد از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ایالات متحده آمریکا را به افزایش تنش‌ها در آسیا و بی ثبات کردن منطقه و جهان متهم کرد.

مرور مطبوعات
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید