سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در حال بررسی پاسخ ایران هستیم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال درباره میزان جدیت طرف ایرانی، گفت که در حال بررسی پاسخ ایران هستیم اما مذاکرات را بهار ۲۰۲۱ آغاز کردیم و اکنون آخر تابستان سال ۲۰۲۲ است، اگر ایران جدیت نشان می‌داد خیلی وقت پیش به نتیجه می‌رسیدیم.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسش سمیرا قرایی، خبرنگار ایران اینترنشنال درباره اینکه «آیا ایران در متن پیشنهادی از خود جدیتی نشان داده یا خیر»، گفت: ما هنوز در حال بررسی پاسخ ایران هستیم و نمی‌خواهم پیش داوری کنم و پاسخ قطعی بدهم. بررسی پاسخ ایران و درخواست‌هایش به زمان نیاز دارد.

پرایس افزود: امیدوارم به مرحله نهایی مذاکرات نزدیک شویم اما ما مذاکرات را در بهار سال ۲۰۲۱ آغاز کردیم و اکنون تقریبا آخر تابستان سال ۲۰۲۲ است. اگر ایران جدیت نشان می داد خیلی وقت پیش به نتیجه می‌رسیدیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال درباره زمان پاسخ آمریکا به نظرات ایران نیز گفت: اتحادیه اروپا درباره انتظاراتش بسیار روشن بوده است، و ایالات متحده نظرات خود را به‌طور منظم و پیوسته و همچنین به‌طور خصوصی به اتحادیه اروپا منتقل خواهد کرد.

پرایس تاکید کرد که ما موضوعات عمده‌ای را که هسته اصلی دو سوال کلیدی بود، بررسی کرده‌ایم که این دو شامل گام‌هایی است که ایران باید برای از سرگیری پایبندی به برجام بردارد و گام‌هایی که آمریکا باید برای رفع تحریم‌ها بردارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما درباره هر موضوعی که می‌توان درباره بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای با ایران بحث کرد، مذاکره کرده‌ایم.

پرایس درباره درخواست ایران برای ضمانت نیز گفت: ایالات متحده به دنبال از سرگیری تعهداتش به برجام و پایبندی کامل به آن است، اما تا زمانی که ایران نیز همین کار را انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد به محض آنکه مشخص شود توافق هسته‌ای با ایران به نفع امنیت ملی ایالات متحده نیست، تلاش برای دستیابی به این توافق از بین خواهد رفت.

او با تاکید بر اینکه ایالات متحده نظر خود را درباره پاسخ ایران به اتحادیه اروپا اعلام خواهد کرد، گفت: ما درباره هر موضوع مرتبط با احیای برجام مذاکره کرده‌ایم و ایران باید درخواست‌های خارج از چارچوب برجام را کنار بگذارد.

پرایس با بیان اینکه ما درباره نحوه بازگشت متقابل به برجام شفاف بوده‌ایم اما ایران خواسته‌هایی را روی میز گذاشته‌ است که به وضوح خارج از چارچوب برجام است، گفت: ما هر بار که ایران این کار را انجام داده است به صراحت اعلام کرده‌ایم که برجام فقط درباره یک موضوع مشخص یعنی برنامه هسته‌ای ایران است و ما آماده مذاکره درباره این موضوع مشخص هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخشی از کنفرانس خبری خود بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

پرایس گفت که ما از همه ابزارها برای بازدارندگی، مهار و مقابله با اقدامات خطرناک ایران در منطقه استفاده خواهیم کرد و این موضوع شامل همه مسائل روزهای اخیر از جمله توطئه علیه مقامات سابق ایالات متحده و تهدیدات احتمالی برای شهروندان آمریکا نیز می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه از نظر ایالات متحده، دیپلماسی همچنان بهترین راه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است، تاکید کرد که ما معتقدیم مسائل عمده مربوط به احیای برجام حل شده است.

با این حال پرایس همزمان بر لزوم مقابله با برنامه هسته‌ای ایران نیز تاکید کرد و گفت که آمریکا در همکاری با متحدان اروپایی و دیگر شرکای خود در سراسر جهان و با اجماع گسترده بین‌المللی که موفق به ایجاد آن شده است با برنامه هسته‌ای ایران مقابله می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد با پایان مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری درباره متن نهایی توافق احیای برجام، پاسخ مکتوب خود را به مقام‌های این اتحادیه تحویل داد.

به گزارش منابع خبری، ایران در این پاسخ بدون پرداختن به موضوع سوالات پادمانی، نگرانی‌هایی درباره تضمین و لغو تحریم‌ها مطرح کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید