ند پرایس به ایران اینترنشنال: جمهوری اسلامی خواسته‌های فرابرجامی را کنار بگذارد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به اینکه واشینگتن نظر خود درباره متن نهایی احیای برجام را به طور خصوصی در اختیار اتحادیه اروپا خواهد گذاشت، در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت جمهوری اسلامی به وضوح از مذاکرات برجام خواسته‌های فرابرجامی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه ۲۴ مرداد گفت نظر ایالات متحده درباره متن نهایی اتحادیه اروپا مستقیما و خصوصی برای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و هماهنگ کننده مذاکرات، ارسال خواهد شد.

او در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «ما در مورد روند بازگشت به برجام کاملا شفاف عمل کردیم، اما مسائلی که ایران روی میز گذاشته به وضوح خواسته‌هایی فرابرجامی هستند.»

ند پرایس تاکید کرد: «هر بار که ایران سعی در مطرح کردن خواسته‌های فرابرجامی داشته ما گفته‌ایم تمرکز برجام فقط و فقط متمرکز بر برنامه هسته‌ای ایران است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین بار دیگر گفت در صورت تن ندادن ایران به بازگشت متقابل به برجام، آمریکا آماده اعمال شدید تحریم‌ها است.

پرایس درباره جزییات نظر آمریکا اظهار نظری نکرد؛ یک روز پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، گفته بود ظاهرا آمریکا با متن پیشنهادی اتحادیه اروپا موافق است اما ایران هنوز اظهار نظر نکرده است.

اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام است هفته گذشته از جمهوری اسلامی خواست که ظرف یک هفته پاسخ خود را به متن نهایی پیشنهاد شده برای توافق ارائه کند.

این مهلت ساعت ۲۴ شامگاه دوشنبه به پایان رسید و همزمان منابع خبری گزارش دادند که ایران پاسخ خود را به اتحادیه اروپا ارسال کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبر

شنیداری

پادکست‌ها