هواداران حزب‌الله لبنان یک روزنامه‌نگار مخالف حمله به سلمان رشدی را تهدید کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

حمله هادی مطر، جوان لبنانی‌تبار علیه سلمان رشدی، واکنش‌های مختلفی در لبنان داشته است. پیروان حزب‌الله از حمله علیه نویسنده بریتانیایی استقبال کردند و مخالفان این حمله از جمله یک روزنامه‌نگار زن لبنانی را تهدید کردند.

یک مقام حزب‌الله لبنان که نامش فاش نشده، به رویترز گفت این گروه درباره حمله به سلمان رشدی به دست یک مرد لبنانی الاصل هیچ چیزی نمی‌داند و در نتیجه نمی‌تواند اظهارنظر کند.

این در حالی است که فعالان هوادار حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی این حمله را «چاقو زدن مقدس» خواندند و حمله‌کننده را «شجاع» و «قهرمان» توصیف کردند.

هواداران حزب‌الله همچنین مخالفان حمله علیه سلمان رشدی و در راس آنها دیما صادق روزنامه‌نگارلبنانی را مورد انتقاد قرار دادند.

دیما صادق که یک زن روزنامه‌نگار شیعه لبنانی اما مخالف حزب‌الله است، پس از آن که حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد، از سوی برخی تجاوز جنسی و قتل تهدید شد.

خانم صادق روز شنبه در توییتی با عنوان «آیات شیطانی» به همراه تصویری از قاسم سلیمانی و روح‌الله خمینی منتشر کرد و نوشت: «از صبح امروز، مورد تهدید قرار گرفتم و برخی خواستار حلال شمردن کشتنم شدند.»

او ادامه داد: «این تهدیدها توسط گروهی به رهبری جواد حسن نصرالله فرزند حسن نصرالله صورت می‌گیرد. این تویت من به معنی گزارش به مقامات دولت لبنان تلقی شود. مسئولیت کامل رخ دادن هر گونه اتفاق بدی برای من رسما به عهده مقامات حزب‌الله خواهد بود.»

شهردار شهرک یارون در جنوب لبنان نیز جایی که خانواده هادی مطر، جوان حمله‌کننده علیه سلمان رشدی در آن زندگی می‌کنند، گفت که پدر و مادر این جوان در این شهرک هستند اما هادی در آمریکا به دنیا آمد و آنجا بزرگ شد و هیچگاه به لبنان سفر نکرده است.

او گفت که اهالی شهرک خبرهای حمله علیه سلمان رشدی را پیگیری می‌کنند اما هیچ اطلاعی از هادی مطر ندارند و نمی‌شناسند.

از سوی دیگر، می شدیاق وزیر سابق لبنان در صفحه تویتر خود نوشت: «حزب‌الله گفته که هیچ اطلاعی از تلاش برای ترور سلمان رشدی ندارد، اما هادی مطر لبنان را بدنام کرد.»

او تاکید کرد: «برخی لبنانی‌ها و ایرانی‌های پیرو خمینی مردم را کافر می‌شمارند، ریختن خون را حلال می‌شمارد و برای کشتن مردم جایزه تعیین می‌کنند. ما از قاتلانی که پیشتر ما را کشتند و خونمان را مباح کردند، بی‌زاریم.»

پیشتر در ایران، روزنامه دولتی ایران و روزنامه‌های وابسته به سپاه پاسداران و خامنه‌ای از حمله به سلمان رشدی استقبال کردند و از جمله روزنامه جوان نوشت که شاید او زنده نباشد و آمریکا این خبر را برای «تکمیل سناریوی» خود پنهان کرده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید