درگیری‌ها در مرز اسرائیل و سوریه؛ دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید هدف مواضع حزب‌الله بوده

۱۴۰۱/۵/۲۲

به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تانک‌های ارتش اسرائیل روز جمعه (۲۱ مرداد)، منطقه الحمیدیه در حومه قنیطره در نزدیکی مرز سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان را هدف قرار دادند. در پی این حمله دست‌کم دو نفر زخمی شده‌اند که هویت آن‌ها تاکنون مشخص نشده است.

برخی منابع نزدیک به دیده‌بان حقوق بشر سوریه در توضیح این گزارش آورده‌اند که این دو نفر تلاش داشته‌اند تا به منطقه مرزی اسرائیل در جولان نزدیک شوند که یک تانک اسرائیلی دست‌کم سه گلوله به سمت آن‌ها شلیک کرده است.

رسانه‌های رسمی در سوریه نیز روز گذشته از حمله ارتش اسرائیل به یک پست دیده‌بانی حزب‌الله در نزدیکی شهرک الاحمدیه خبر دادند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، منطقه‌ای که از سوی تانک‌های اسرائیلی هدف قرار گرفته، به پایگاهی برای فعالیت نظامی نیروهای حزب‌الله تحت حمایت ایران تبدیل شده است.

از سوی دیگر به گفته رادیو اسرائیل، حزب‌الله از این مکان به دیده‌بانی و نظارت بر منطقه مشغول است.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر چندین بار در این منطقه به مواضع نیروهای حزب‌الله که در تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های نظامی هستند، حمله کرده است.

همزمان تصاویری از اعلامیه‌های پخش شده به وسیله ارتش اسرائیل بر فراز قنیطره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن‌ها به ارتش سوریه و نیروهای ایرانی درباره هر گونه توانمندسازی حزب‌الله در نزدیکی جولان هشدار داده‌ شده‌ است. این اعلامیه‌ها همچنین عناصر رژیم سوریه و اهالی منطقه را به عدم همکاری با حزب‌الله فراخوانده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارشی دیگر، از تجمع اعتراضی مردم درعا در برابر مسجد العمری پس از پایان مراسم نماز جمعه خبر داده‌ است. این معترضان، اعزام نیروهای کمکی از سوی رژیم سوریه به شهر طفس برای سرکوب مخالفان و شهروندان را محکوم کرده و خواستار خروج شبه نظامیان وابسته به ایران و حزب‌الله از استان درعا شدند.

طفس از شامگاه پنج‌شنبه شاهد درگیری میان مخالفان و نیروهای بشار اسد است. نظامیان سوریه پس از بمباران طفس در تلاشند تا وارد این شهر شوند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید