آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وضعیت وخیم نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا هشدار داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

رافائل گروسی، مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست شورای امنیت گفت که وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین به سرعت در حال وخیم شدن است و به نقطه «بسیار هشدار برانگیزی» رسیده است.

گروسی که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست حضور داشت هشدار داد اقدام‌های نظامی در اطراف چنین تاسیسات هسته‌ای بزرگی می‌تواند پیامدهای بسیار جدی به همراه داشته باشد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت بررسی‌های اولیه این سازمان نشان می‌دهد هیچ تهدید اضطراری در ارتباط با این نیروگاه وجود ندارد، اما خاطرنشان کرد این وضعیت ممکن است هر لحظه تغییر کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز خواستار توقف فوری عملیات نظامی در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین شد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین خواستار خروج نیروهای روسیه از این نیروگاه و ایجاد منطقه غیرنظامی در اطراف این تاسیسات شد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، نیز در یک سخنرانی گفت: برای بازگرداندن امنیت به اروپا، روسیه باید از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خارج شود.

مقام‌های اوکراینی روز چهارشنبه روسیه را به کشتن دست‌کم ۱۳ نفر و زخمی کردن ۱۰ نفر با شلیک راکت از نزدیکی این نیروگاه متهم کرد با این اطلاع و آگاهی که شلیک متقابل از سوی نیروهای اوکراین به سوی این محل، اقدامی بسیار خطرناک خواهد بود.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید