همکاری اطلاعاتی ایران و ترکیه برای کشتن یوسف محمود ربانی (رزان جاوید) در سوریه

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

خبرگزاری رسمی ترکیه کشته شدن یوسف محمود ربانی (رزان جاوید) از فرماندهان پژاک در حمله پهپادی ترکیه به منطقه قامشلی سوریه را تأیید کرد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش کرده است این حمله حاصل همکاری اطلاعاتی جمهوری اسلامی و ترکیه بوده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه روز جمعه (۲۱ مرداد) اعلام کرد این حمله از سوی سازمان اطلاعات ترکیه (میت) و در روز ششم اوت صورت گرفته است.

این خبرگزاری به نقل از منابع امنیتی ترکیه مدعی شد که این فرمانده کُرد «دستور دهنده حملات علیه نیروهای مسلح ترکیه» بوده است.

بر اساس گزارش آناتولی، در این حمله مظلوم اسد، یکی دیگر از شبه‌نظامیان کرد نیز کشته شده است.

آناتولی اضافه کرد که یوسف محمود ربانی در دهه ۹۰ میلادی به عضویت گروه پ.ک.ک درآمده بود و در سال ۲۰۱۰ در «کمیته هماهنگی»، بالاترین دستگاه اجرایی پژاک، شاخه این گروه در ایران فعالیت داشته است.

پیشتر مقام‌های کرد سوریه اعلام کردند در حمله پهپادی ترکیه در شهر قامشلی سوریه، یکی از رهبران ارشد حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) کشته شد.

بر اساس گزارش این مقام‌ها، در این حمله خودرو یوسف محمود ربانی، هدف پهپاد ترکیه قرار گرفت و دست‌کم چهار نفر دیگر کشته و دو نفر زخمی شدند.

به گفته رئیس شورای محلی منطقه جزیره در اداره خودمختار شمال و شرق سوریه، یوسف محمود ربانی برای بازدید در قامشلی به سر می‌برد.

همچنین یک رسانه کردستان عراق اعلام کرد که ربانی بلافاصله پس از اصابت پهپاد، همراه با همراهانش به بیمارستان منتقل شد اما در بیمارستان جان باخت.

دو هفته پیش نیز چهار افسر امنیتی کرد سوریه در حمله ترکیه در استان رقه کشته شدند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که ترکیه برای آمادگی در زمینه عملیات زمینی احتمالی علیه نیروهای کرد سوریه، حمله‌های پهپادی خود را افزایش داده است.

آنکارا تهدید کرده که حمله علیه کردهای سوریه، «در هر زمانی» می‌تواند آغاز شود.

شهر قامشلی در سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد؛ جایی که کردها تدابیر امنیتی خود را از زمانی که ترکیه تهدید کرده است به آن‌ها حمله خواهد کرد، تشدید کرده‌اند.

ترکیه مدعی است امنیت این کشور به دلیل حضور نیروهای کُرد در نزدیکی مرزهایش به خطر می‌افتد.

آخرین حمله ترکیه به نیروهای کُرد شمال سوریه در سال ۲۰۱۹ انجام شده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از چند ماه پیش تهدید کرده که حمله به شمال سوریه برای ایجاد یک منطقه امنیتی ۳۰ کیلومتری در مرز خود انجام خواهد شد اما به گفته کارشناسان، او در اجلاس سه جانبه تهران با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای حمله نظامی بزرگ علیه کردها در شمال شرق سوریه چراغ سبز مورد نظرش را نگرفت.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
چهار دهه سرکوب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید