دادستان کل آمریکا: حکم بازرسی از عمارت ترامپ را شخصا تایید کردم

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، گفت شخصا حکم بازرسی از عمارت ترامپ در فلوریدا را تایید کرده است و وزارت دادگستری به دنبال علنی کردن حکم و جزییات این بازرسی است. در همین حال واشینگتن پست گزارش داد اف‌بی‌آی به دنبال اسناد مربوط به تسلیحات هسته‌ای، عمارت ترامپ را بازرسی کرده‌ است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا، شامگاه دوشنبه هفدهم مرداد ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا هجوم برده و در حال تفتیش آنجا هستند. ترامپ این یورش را با انتخابات ۲۰۲۴ مرتبط دانست و گفت که دموکرات‌ها نمی‌خواهند من در انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شوم.

شماری از جمهوری‌خواهان نیز در واکنش به اقدام اف‌بی‌آی، بازرسی از عمارت ترامپ را اقدامی سیاسی ارزیابی کردند.

با این حال رسانه‌های آمریکا گفتند که ماموران اف‌بی‌آی به دنبال جعبه‌های حاوی اسناد و مدارک کاخ سفید بوده‌اند که پس از دوره ریاست جمهوری به اقامتگاه ترامپ انتقال یافته و گفته می‌شود در بین آنها اسناد محرمانه نیز وجود دارد.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، روز پنج‌شنبه در اولین‌ واکنش به بازرسی از عمارت ترامپ گفت که وزارت دادگستری از دادگاه خواسته است تا حکم بازرسی را با توجه به تایید عمومی انجام آن توسط خود رییس‌جمهور سابق و با توجه به شرایط و منافع عمومی علنی کند.

با علنی شدن حکم بازرسی، ماهیت و جزییات تحقیقاتی که سبب بازرسی از عمارت شخصی ترامپ شده مشخص خواهد شد. فهرستی از آنچه ماموران اف‌بی‌آی با خود از عمارت ترامپ برده‌اند و جزییات بیشتری از روند و دلایل این بازرسی‌ها نیز به طور علنی اعلام می‌شود.

هنوز مشخص نیست که تیم حقوقی ترامپ با انتشار حکم بازرسی موافقت خواهد کرد یا مانع از این اقدام می‌شود اما ترامپ خود پس از سخنان گارلند، در پیامی گفت که وکلا و نمایندگانش پیش از اقدام اف‌بی‌آی در بازرسی از عمارت مار-ئه-لاگو کاملا با بازرسان همکاری می‌کردند و روابط بسیار خوبی بین آنها برقرار بود.

در همین حال واشینگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد که ماموران اف‌بی‌آی به دنبال «اسناد مربوط به تسلیحات هسته‌ای» عمارت دونالد ترامپ» در فلوریدا را بازرسی کرده‌اند.

واشینگتن پست در گزارش خود تاکید کرد که هنوز مشخص نیست که آیا چنین اسنادی در عمارت ترامپ کشف شده است یا خیر.

پیشتر نیز وال استریت ژورنال گزارش داده بود که مقام‌های اف‌بی‌آی در تفتیش عمارت دونالد ترامپ ۱۰ جعبه را توقیف کرده‌اند.

کرین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، سه‌شنبه هجدهم مرداد، گفت که جو بایدن از قبل درباره بازرسی از عمارت دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا اطلاع نداشت.

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد که این اقدام با مسئولیت وزارت دادگستری انجام شده و با توجه به اینکه تحقیقات دادگستری مستقل است، کاخ سفید در آن دخالت نمی‌کند.

دونالد ترامپ اما در واکنش گفت: «جو بایدن از تفتیش عمارت من با خبر بود، همان طور که از پرونده فساد مالی پسرش هانتر خبر داشت.»

به نوشته نیویورک تایمز علاوه بر بازرسی از مار-ئه‌لاگو عمارت ترامپ، قرار است چندین تحقیق و تفحص دیگر نیز از دونالد ترامپ صورت گیرد.

در همین حال بلومبرگ پنج‌شنبه در گزارشی نوشت که جو بایدن در حال آماده شدن است تا پس از انتخابات میان‌ دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر، تلاش برای انتخاب دوباره خود به ریاست‌جمهوری را آغاز کند و احتمالا در انتخابات ۲۰۲۴ باز هم با دونالد ترامپ رقابت خواهد کرد.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید