آغاز راهپیمایی پدر یکی از قربانیان پرواز اوکراینی: دادخواهان ایران را فراموش نمی‌کنیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، راهپیمایی خود را از تورنتو به اتاوا برای دادخواهی آغاز کرد.

زارعی که از سوی خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی بدرقه شد، گفت خواهان اقدام دولت کانادا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است و همه دادخواهان ایران را نمایندگی می‌کند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی نیز روز چهارشنبه در مراسم آغاز این راهپیمایی چند روزه از شهر ریچموندهیل کانادا به سمت اتاوا با تاکید بر اینکه مهرزاد زارعی در این سفر «دادخواهان عدالت در ایران را فراموش نخواهد کرد» گفت: «امیدواریم وجدان‌های بیدار جامعه در این مسیر به همراهی او برخیزند.»

او گفت: «۳۱ ماه است که با نامردمی یک حکومت ستمگر و نابکار مبارزه می‌کنیم و مصمم هستیم به مبارزه برای عدالتخواهی ادامه دهیم.»

اسماعیلیون گفت: «کشورهای متضرر در این جنایت نسبت به شهروندان خود مسئولند. کسی از جمهوری اسلامی با سابقه ۴۴ سال شرارت، گردنکشی و قتل و سرکوب انتظار بازگویی حقیقت را ندارد.»

او خاطرنشان کرد: «اما ما نسبت به خنده‌های به خون نشسته و زندگی‌های از دست رفته مسئولیم. ما نسبت به خانواده‌های پرواز، خانواده‌های آبان، به هنرمندان و فعالین زندانی، دادخواهان ۴۴ سال گذشته، به قربانیان اعترافات اجباری و نسبت به عدالت و حقیقت مسئولیم.»

اسماعیلیون تاکید کرد: «خواست مشترک دادخواهان این پرونده عبارتست از ارجاع هر چه سریع‌تر پرونده به سازمان جهانی هوانوردی غیرنظامی پیش از سومین سالگرد این جنایت، قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی و اعمال تحریم‌های هدفمند مرتبط با قانون حقوق بشر جهانی ماگنیتسکی بر مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی.»

مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، قصد دارد پس از راهپیمایی خود تا پایتخت کانادا، نامه اعتراض خود را درباره اجرا نشدن عدالت در ارتباط با این پرونده، شخصا به نخست‌وزیر جاستین ترودو بدهد.

این بازمانده قربانیان پرواز اوکراینی قصد دارد از نخست‌وزیر کانادا این سوال را مطرح کند که چرا دولت جاستین ترودو بر خلاف مصوبه پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۸، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی نمی‌کند.

در ماه می ۲۰۲۱، دادگاه انتاریو بر اساس شکایتی که در بهمن ماه سال۹۸ از سوی مهرزاد زارعی، شاهین مقدم و علی گرجی، از خانواده‌های قربانیان، اقامه شده بود حکمی را صادر کرد که سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه را اقدامی عامدانه و تروریستی قلمداد کرد.

این دادگاه علی خامنه‌ای و چند نفر از سران ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی شمخانی، حسین سلامی، محمد باقری و امیرعلی حاجی زاده را به عنوان عاملان اصلی این حمله محکوم کرد.

دادگاه عالی انتاریو همچنین طی حکمی که در دی ماه گذشته صادر شد رای به پرداخت ۱۰۷ میلیون دلار غرامت، به‌علاوه سود، به خانواده شش تن از کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی داد.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید