آمریکا یک عضو سپاه را به طرح‌ریزی برای قتل جان بولتون متهم کرد؛ شهرام پورصفی کیست؟

۱۴۰۱/۵/۱۹

وزارت دادگستری آمریکا یک عضو سپاه پاسداران به نام شهرام پورصفی را که با اسم مهدی رضایی هم شناخته می‌شود، به طرح‌ریزی برای قتل جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، متهم کرد.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای نوشت که شکایتی علیه این فرد در روز چهارشنبه ۱۹ مرداد در واشینگتن دی‌سی ارائه شده است.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، پورصفی ۴۵ ساله و اهل تهران، طرح‌ریزی این قتل را احتمالا در انتقام برای کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه انجام داده بود.

او در تلاش بوده تا برای انجام این قتل از طرف سپاه پاسداران در واشینگتن یا مریلند به چند نفر مبلغ ۳۰۰ هزار دلار بپردازد.

به گفته وزارت دادگستری، پورصفی در خارج از آمریکا به سر می‌برد.

این عضو سپاه پاسداران در صورت بازداشت و محکوم شدن، می‌تواند جهت استفاده از تسهیلات تجاری بین‌ایالتی برای ارتکاب قتل در قبال اجیر کردن افراد به تا ۱۰ سال حبس و تا ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی شود و برای تلاش جهت حمایت مادی از طرح یک قتل فراملی تا ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی و تا ۱۵سال حبس محکوم بشود.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل آمریکا در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، در این بیانیه اعلام کرد: «وزارت دادگستری وظیفه جدی دارد از شهروندان آمریکا در برابر دولت‌های متخاصم که به دنبال صدمه زدن یا کشتن آنان هستند، دفاع کند.»

او افزود: «این اولین بار نیست که ما نقشه‌های ایران را برای انتقام گرفتن از افراد در خاک آمریکا کشف می‌کنیم و برای افشا و مختل کردن هر یک از این تلاش‌ها به طور خستگی‌ناپذیر تلاش خواهیم کرد.»

یک دستیار اجرایی اف‌بی‌آی نیز در این بیانیه گفت: «ایران سابقه طولانی توطئه برای ترور افراد در آمریکا را دارد که یک تهدید تلقی می‌شود، اما دولت آمریکا سابقه طولانی‌تری در اقدام علیه کسانی دارد که امنیت شهروندان ما را تهدید می‌کنند.»

او افزود: «شکی وجود ندارد که اف‌بی‌آی، دولت آمریکا و شرکای ما در مبارزه با چنین تهدیداتی در اینجا در آمریکا و خارج از کشور هوشیارند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله فرماندهان سپاه پاسداران تاکنون بارها تهدید کرده‌اند که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی را از مقام‌های دولت پیشین آمریکا خواهند گرفت.

اسماعیل قاآنی،‌ فرمانده سپاه قدس، دی‌ماه ۱۳۹۹ در کرمان خطاب به آمریکا گفت: «شکست شما و انتقام از آمریکا شروع شده است. شما درون خانه‌های خودتان هم دیگر آرامش ندارید و بعید نیست درون خانه از شما انتقام بگیریم.»

دو سال پیش، شبکه سی‌بی‌اس نیوز گزارش داده بود یک پیام تهدید با مضمون حمله با هواپیما به کنگره به عنوان «انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی» به برج مراقبت فرودگاه نیویورک ارسال شده است.

متهم به تلاش برای قتل جان بولتون کیست؟

شهرام پورصفی اکنون تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) قرار دارد.

بر اساس هشداری که اف‌بی‌آی برای او صادر کرده، پورصفی متولد ۳۰ شهریور ۱۳۵۵ در ایران و عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است.

سپاه پاسداران از سوی وزارت خارجه آمریکا جزو فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی طبقه‌بندی شده و خروج نام سپاه از این فهرست جزو درخواست‌های جمهوری اسلامی از آمریکا در جریان مذاکرات اخیر هسته‌ای بوده است.

بنا بر اطلاعات اف‌بی‌آی، پورصفی که در ایران مستقر است از اکتبر ٢٠٢١ تا آوریل ٢٠٢٢ از برنامه‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده برای استخدام «عناصر جنایتکار» در داخل آمریکا برای طرح‌ریزی قتل بولتون استفاده کرده است.

اف‌بی‌آی نوشته که ظاهرا پورصفی حمایت مالی و منابعی را برای تسهیل این قتل فراملیتی فراهم کرده که «یک اقدام تروریستی» است.

اف‌بی‌آی همچنین اعلام کرده که پورصفی باید «مسلح و خطرناک» تلقی شود و خواستار آن شده که هر کسی اطلاعاتی از او دارد با دفتر محلی اف‌بی‌آی یا نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آمریکا تماس بگیرد.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا به تازگی نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی از راه‌های گوناگون از جمله حملات سایبری، اقدامات اطلاعاتی و تروریسم، شهروندان آمریکا، امنیت و زیرساخت‌های حیاتی این کشور را تهدید می‌کند.

اف‌بی‌آی در این بیانیه نوشت این سازمان «با همکاری با شرکای اطلاعاتی و نهادهای مجری قانون خود در سراسر جهان، با مجموعه‌ای از تهدیدهای رژیم ایران از جمله تلاش برای حملات تروریستی و آدم‌ربایی، عملیات‌های جاسوسی و نفوذ خارجی، حملات سایبری، فرار از تحریم‌ها، و خرید غیرقانونی فناوری‌های حساس برای حمایت از توان نظامی و برنامه هسته ای ایران مقابله کرده است.»

تلاش برای قتل بولتون در حالی است که در روزهای اخیر بار دیگر گزارش‌هایی درباره تلاش برای حمله به مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی در آمریکا منتشر و یک فرد در این زمینه بازداشت شد.

بولتون به مدت ۱۷ ماه در دولت دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا خدمت کرد و در سال ۲۰۱۹ پس از اختلاف نظر با رییس جمهوری آمریکا بر سر لغو برخی تحریم‌های ایران استعفا داد.

بولتون که مخالف لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی بود، معمار اصلی کمپین «فشار حداکثری» دولت ترامپ برای تشدید تحریم‌های اقتصادی و فشار به دلیل حمایت حکومت ایران از تروریسم بود.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید