آمریکا معافیت‌ برای همکاری در برخی پروژه‌های اتمی غیرنظامی ایران را تمدید کرد

۱۴۰۱/۵/۱۹

دولت آمریکا به کنگره اطلاع داده است که معافیت کشورهای ثالث برای همکاری با ایران در برخی پروژه‌های هسته‌ای غیرنظامی این کشور را تمدید کرده است.

به گزارش وب‌سایت المانیتور، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که معافیت از تحریم‌ها برای تسهیل مشارکت کشورهای ثالث در پروژه‌های خاص مرتبط با عدم اشاعه و ایمنی اتمی در ایران تمدید شده است.

به گزارش المانیتور، این معافیت که قرار بود در ماه جاری منقضی شود، به شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا بدون نقض تحریم‌های آمریکا، برخی فعالیت‌های مرتبط با منع اشاعه‌ هسته‌ای را در سایت‌های ایران انجام دهند.

به گفته برخی مقام‌های آمریکایی، انتظار می‌رفت این معافیت تمدید شود و وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به قانونگذاران درباره آن اطلاع داده بود.

در چارچوب توافق برجام به ایران اجازه داده شد که به فعالیت‌های غیرمرتبط با توسعه سلاح هسته‌ای در راکتور آب سنگین اراک، نیروگاه بوشهر و راکتور تحقیقاتی تهران ادامه دهد و قرار بود که شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی با ایران همکاری کنند.

دونالد ترامپ با وجود خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی و تشدید تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی، چند بار این معافیت‌ها را تمدید کرده بود.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ اقدام دولت بایدن برای اعمال دوباره معافیت‌ برخی تحریم‌های هسته‌ای را «ناکافی» خوانده و در عین حال اعلام کرده بود که این اقدام مورد توجه قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال به المانیتور گفت که تمدید این معافیت‌ها نشانه‌ای از تفاهم درباره بازگشت کامل به برجام نیست.

دور تازه مذاکرات احیای برجام روز دوشنبه پایان یافت. در حالی که یک مقام اروپایی به ایران‌اینترنشنال گفت اتحادیه اروپا «متن نهایی» توافق احیای برجام را در مذاکرات اخیر وین ارائه کرده، یک مقام وزارت امور خارجه ایران آماده شدن چنین متنی را رد کرد و گفت هنوز «بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده» است.

روزنامه هاآرتص اسرائیل روز سه‌شنبه به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش داد طبق ارزیابی این کشور بعید به نظر می‌رسد که ایران با آخرین متن ارائه‌شده از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام موافقت کند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید