وزیر اقتصاد: از اردیبهشت تا تیر فشار تورمی بیشتری بر مردم وارد شد اما مسیر تحت کنترل است

۱۴۰۱/۵/۱۹

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد ایران، اذعان کرد که در فاصله بین اردیبهشت تا تیر ماه، فشار تورمی بیشتری بر مردم وارد شده، اما افزود مسیر آینده «تحت کنترل» است.

او روز چهارشنبه ۱۹ مرداد گفت: «در فاصله بین اردیبهشت تا تیرماه به لحاظ شاخص‌های قیمتی فشار بیشتری روی مردم بود و شاخص‌های تورمی هم این را نشان می‌دهد.»

وزیر اقتصاد ایران همچنین از گزارش رسانه‌ها درباره وضعیت اقتصادی انتقاد کرد و افزود: «در رسانه‌ها از داده‌های غلط گاهی استفاده می‌شود که فایده‌ای جز تخریب اذهان عمومی جامعه ندارد.»

مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای تیرماه را ۵۴ درصد و تورم در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ،۸۶ درصد گزارش کرده است.

بر اساس گزارش این مرکز، همچنین تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی و آشامیدنی در برخی استان‌ها در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۰۰ درصد است.

این گزارش نشان می‌دهد متوسط تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در ایران در تیر ۸۷ درصد بود، اما این رقم در استان‌های خراسان شمالی و آذربایجان غربی ۹۷/۵ درصد، لرستان ۹۸ درصد، البرز ۹۸/۷ درصد و در استان قزوین ۹۹/۴ درصد بوده است.

با این حال محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر اقتصاد، گفته بود بر اساس مبانی اقتصادی نمی‌توان به افزایش قیمت‌ها در خرداد تورم گفت.

او تاکید کرده بود: « آنچه که تحت عنوان افزایش در شاخص قیمت‌ها رخ داد، یک جهش قیمتی بوده، در تورم شاهد افزایش مستمری در شاخص‌های عمومی قیمت‌ها هستیم. اما آنچه که در خردادماه رخ داد، یک جهش و شوک قیمتی و مورد انتظار بود.»

در دولت حسن روحانی و از آذر ماه سال ۹۴ تورم نقطه به نقطه تک رقمی شد و به ۹/۴ درصد رسید. تورم متوسط سالانه سال ۹۴ نیز ۱۱/۱ درصد اعلام شد.

با این حال پس از خروج آمریکا از برجام نرخ تورم شدیدا افزایش یافت و نرخ تورم در خرداد ماه سال گذشته به ۴۳ درصد رسید که بالاترین نرخ در ۲۶ سال گذشته بود.

با وجود وعده‌های ابراهیم رئیسی برای کنترل افزایش قیمت‌ها، تورم در دولت او نیز رکورد زد.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید