اف‌بی‌آی: ایران از راه‌های گوناگون شهروندان، امنیت و زیرساخت‌های آمریکا را تهدید می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی از راه‌های گوناگون از جمله حملات سایبری، اقدامات اطلاعاتی و تروریسم، شهروندان آمریکا، امنیت و زیرساخت‌های حیاتی این کشور را تهدید می‌کند.

اف‌بی‌آی در این بیانیه که در وبسایت خود منتشر کرده، آورده است که تهدیدات رژیم ایران و شرکای تروریستی‌اش می‌تواند به سراسر جهان برسد و این نهاد متعهد به شناسایی و ایجاد اختلال در همه عملیات‌های اطلاعاتی و نظامی ایران است.

در بیانیه اف‌بی‌آی آمده که این سازمان «با همکاری با شرکای اطلاعاتی و نهادهای مجری قانون خود در سراسر جهان، با مجموعه‌ای از تهدیدهای رژیم ایران از جمله تلاش برای حملات تروریستی و آدم‌ربایی، عملیات‌های جاسوسی و نفوذ خارجی، حملات سایبری، فرار از تحریم‌ها، و خرید غیرقانونی فناوری‌های حساس برای حمایت از توان نظامی و برنامه هسته ای ایران مقابله کرده است.»

اف‌بی‌ای تاکید کرده که رژیم ایران از «تاکتیک‌های سرکوبگرانه در بازداشت خودسرانه آمریکایی‌ها در ایران به اتهامات جنایی غیرمستند استفاده کرده است.»

همچنین اداره تحقیقات فدرال آمریکا نوشت که جمهور اسلامی، سرکوب را «از طریق آزار و اذیت و هدف قرار دادن ناراضیان ایرانی در سراسر جهان، از جمله آمریکایی‌های مقیم ایالات متحده، گسترش داده است».

اف‌بی‌آی تاکید کرد که «به کار مجدانه برای خنثی کردن برنامه خشونت‌آمیز ایران ادامه خواهد داد و از همه مقامات برای بررسی اقدامات جنایتکارانه رژیم ایران و شرکای تروریستی آن مانند حزب‌الله لبنان، از جمله هرگونه تهدید علیه مقامات فعلی یا سابق ایالات متحده، استفاده خواهد کرد.»

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی نیز با اشاره به حمله سایبری جمهوری اسلامی علیه یک بیمارستان کودکان در بوستون اعلام کرد: «در تابستان سال گذشته، هکرهای تحت حمایت دولت ایران سعی کردند یکی از نفرت انگیزترین حملات سایبری را که من دیده‌ام انجام دهند.»

در روزهای اخیر بار دیگر گزارش‌هایی درباره حمله به مسیح علینژاد روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی در آمریکا منتشر شده است.

روز یکشنبه نهم مرداد ساعاتی پس از انتشار گزارشی درباره دستگیری یک فرد مسلح در برابر خانه مسیح علینژاد، ایران اینترنشنال به عکس و هویت فرد بازداشت شده دست یافت و تصاویر ویدیوی مداربسته از او را نیز منتشر شد.

مسیح علینژاد به ایران اینترنشنال گفت که فرد بازداشت شده از چند روز پیشتر به دلیل پرسه زدن مداوم در اطراف خانه و باغچه او، شک ماموران پلیس را برانگیخته بود.

نیکی هیلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت ترامپ نیز خواستار تعطیل شدن دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در واشینگتن شد.

مسیح علینژاد پیش از این نیز هدف اقداماتی مشابه قرار گرفته و از جمله تیرماه سال گذشته، وزارت دادگستری آمریکا از تلاش دستگاه‌ اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربودن یک روزنامه‌نگار از نیویورک خبر داده بود.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید