پایان دور دیگری از مذاکرات وین؛ ایران آماده بودن متن نهایی توافق احیای برجام را تکذیب کرد

۱۴۰۱/۵/۱۷

در حالی که یک مقام اروپایی به ایران‌اینترنشنال اعلام کرده اتحادیه اروپا «متن نهایی» توافق احیای برجام را در مذاکرات اخیر وین ارائه کرده، یک مقام وزارت امور خارجه ایران آماده شدن چنین متنی را رد کرد و گفت هنوز «بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده» است.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در وین، دور اخیر مذاکرات احیای برجام که از روز پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شده بود، روز دوشنبه هفدهم مرداد پایان یافت.

بر اساس این گزارش، انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام و همکارانش هتل محل مذاکرات در این شهر را ترک کردند و هیچ ضرب‌الاجلی برای پاسخ پایتخت‌ها به نتیجه مذاکرات اخیر تعیین نشده است.

یک مقام ارشد اروپایی در پاسخ به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «ما یک متن برای بازگشت به برجام داریم که متن بسیار خوبی‌ است و می‌تواند اجرا شود. تمام ملزومات برای اجرا را دارد. موضوعات پادمانی ارتباطی به ما [تیم مذاکره‌کننده‌اروپا] ندارد. مذاکره برای احیای برجام تمام شده، متن نهایی است و مورد مذاکره مجدد قرار نخواهد گرفت.»

او در پاسخ به خبرنگار ایران‌اینترنشنال در وین افزود: «اگر موضوعات پادمانی حل نشود، کسی که به برنامه جایگزین نیاز دارد، اعضا شورای حکام و ایران‌اند، نه اتحادیه اروپا.»

همچنین خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام اروپایی که نامش فاش نشده اعلام کرد که اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین، «متن نهایی» را ارائه کرده و امیدوار است «در چند هفته آینده» به نتیجه برسد.

این مقام اروپایی گفت: «ما چهار روز کار کردیم و امروز متن روی میز نمایندگان ارشد است. مذاکرات تمام شده و این متن نهایی است و دیگر مورد مذاکره قرار نخواهد گرفت.»

او افزود: «اکنون توپ در زمین پایتخت‌هاست و خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. هیچ کس در وین باقی نمی‌ماند.»

این مقام اروپایی درباره محتوای متن مورد مذاکره قرار گرفته نیز گفت: «ما به شدت امیدواریم که مورد قبول واقع شود و تا چند هفته دیگر توافق حاصل شود.»

او همچنین درباره اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران درباره موضوع سایت‌های اعلام نشده با آثار اورانیوم غنی‌شده، گفت: «این ربطی به برجام ندارد. در عین حال، ایران می‌گوید که این یک موضوع اساسی است. من امیدوارم ایران و آژانس به یک توافق برسند، زیرا بسیاری از کارها را تسهیل می‌کند.»

این اظهارات در حالی است که رسانه‌های ایران به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور نوشتند: «با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم.»

او افزود: «همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.»

همچنین نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، با اشاره به خبر نهایی شدن متن توافق هسته‌ای نوشت ادعای نهایی شدن متن توافق تا ساعات آینده کذب است و ایران تا وقتی از توافق درباره تمام موضوعات اطمینان نیابد، متنی را امضا نخواهد کرد.

با این حال خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه که نامش را فاش نکرده، نوشت: «در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.»

او درباره ادامه‌دار شدن مذاکرات نیز گفت: «امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد. ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.»

همزمان با آغاز دور اخیر مذاکرات وین، اروپا خواستار گرفته شدن تصمیم‌های سیاسی روشن و قاطع در پایتخت‌های کشورهای درگیر برجام شد.

همچنین پیشتر وال‌استریت ژورنال با اشاره به اینکه مذاکرات احیای برجام در وین رو به پایان است نوشت جمهوری اسلامی از خواسته قبلی‌اش درباره سپاه پاسداران کوتاه آمد اما در این دور از مذاکرات متمرکز بر بسته شدن پرونده سایت‌های مشکوک است و طرفین در این باره به توافقی نرسیده‌اند.

دور اخیر مذاکرات وین در حالی آغاز شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد ایران نصب سه آبشار «سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر-۶» را به پایان برده و علاوه بر غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ آی‌آر-۱، در صدد راه‌اندازی شش آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام است.

جمهوری اسلامی بر اساس برجام متعهد شده بود در سایت نطنز تعداد معدودی از نسل اول سانتریفیوژهای خود را حفظ کرده و سطح غنی سازی را در سقف زیر چهار درصد رعایت کند و در تأسیسات فردو نیز حداکثر ۱۰۴۴ سانتریفیوژ را برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار حفظ کند.

اما در حال حاضر تهران ضمن نصب و راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ پیشرفته، غنی ‌سازی را به سطح ۶۰ درصد رسانده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید