در پی رفع انسداد دریایی؛ چهار کشتی غلات و سایر اقلام غذایی بنادر اوکراین را ترک کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

در پی میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه برای از سرگیری صادرات غلات اوکراین، صادرات اولین محموله‌های دریایی مواد غذایی از بنادر این کشور آغاز شد.

مقام‌های اوکراین و ترکیه اعلام کردند چهار کشتی اوکراینی حامل مواد غذایی، روز یکشنبه ۱۶ مردادماه از بنادر اوکراین در دریای سیاه به عنوان بخشی از توافق برای رفع انسداد صادرات دریایی این کشور حرکت کردند.

مقام‌های بنادر اوکراین اعلام کردند که بارگیری حدود ۱۷۰ هزار تن ذرت و سایر مواد غذایی در چهار کشتی فله‌بر انجام شده است.

از سرگیری صادرات غلات توسط یک مرکز هماهنگی مشترک در استانبول که کارکنان آن از سازمان ملل و سه کشور روسیه، اوکراین، ترکیه‌اند، نظارت می‌شود.

سازمان ملل و ترکیه در ماه گذشته، پس از هشدارهای این سازمان در مورد شیوع احتمالی قحطی در بخش‌هایی از جهان به دلیل توقف محموله‌های غلات از اوکراین، برای حل این بحران میانجی‌گری کردند.

الکساندر کوباکوف، وزیر زیرساخت اوکراین در این رابطه گفت: «روز شنبه ۱۵ مردادماه یک کشتی با پرچم خارجی، برای اولین بار از آغاز جنگ وارد اوکراین شد تا غلات بارگیری شوند.»

وی روز یکشنبه ۱۶ مردادماه در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد: «ما به تدریج به سمت حجم بیشتری از کار می‌رویم و قصد داریم در آینده نزدیک ظرفیت بنادر را برای جابه‌جایی حداقل ۱۰۰ کشتی در ماه، قطعی کنیم».

قبل از حمله روسیه به اوکراین، این دو کشور، حدود یک سوم صادرات جهانی گندم را در دست داشتند.

مرکز هماهنگی مشترک، اواخر روز شنبه ۱۵ مرداد ماه اعلام کرد که اجازه خروج مجموعا پنج کشتی جدید را از طریق کریدور دریای سیاه صادر کرده است.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد کشتی‌هایی که بنادر اوکراین را ترک کرده‌اند شامل کشتی «گلوری» با محموله ۶۶ هزار تنی ذرت به مقصد استانبول و کشتی «ریواویند» با ۴۴ هزار تن ذرت به مقصد اسکندرون ترکیه‌اند.

دو کشتی دیگر که اوکراین را ترک کردند، «ستاره هلنا» با محموله ۴۵ هزار تنی غذا به مقصد چین و «مصطفی نکتی» با حمل شش هزار تن روغن آفتابگردان عازم ایتالیا بودند.

مرکز هماهنگی مشترک همچنین گزارش داد که در حال نهایی کردن مراحل حمل و نقل برای منظم کردن عملیات در جهت حمایت از اجرای قرارداد غلات است. به گفته این سازمان، انتظار می‌رود که گزارش مراحل اولیه این هفته منتشر شود.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید