مذاکره‌کننده روسیه: در مذاکرات احیای برجام هیچ موضوع غیرقابل حلی در دستور کار نیست

۱۴۰۱/۵/۱۶

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، ابراز اطمینان کرد که هیچ موضوع لاینحلی در دستور کار این گفت‌وگوها نیست و با وجود چند اختلاف باقی مانده، مذاکره‌کنندگان همه فرصت دارند تا وظایف خود را با موفقیت انجام دهند.

در همین حال، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال، در توییتی گفت که مذاکره‌کنندگان در وین انتظار چندانی ندارند که به زودی به توافق برسند و ممکن است گفت‌وگوها در روز یک‌شنبه به صورت موقت متوقف شود.

از سوی دیگر، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران، به المیادین گفت که شانس موفقیت مذاکرات احیای برجام ۵۰-۵۰ است و در حالی که پیشرفتی کلی حاصل شده، اما هنوز برخی موضوع‌ها باید حل شوند.

او افزود: موضوعات باقی‌ مانده در مذاکرات احیای برجام اکنون فقط بین ایران و آمریکا است و ایالات‌ متحده باید برای رفع نگرانی‌های ایران تصمیم‌گیری کند.

مرندی همچنین خاطرنشان کرد موضوع حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی پیش شرط ایران نبوده و رسانه‌های غربی در این زمینه «اغراق» کرده‌اند.

از سوی دیگر، وبسایت نورنیوز،‌ نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، نوشت: بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌های غربی عنوان شده، هیچ‌یک از موضوعات باقی‌مانده قبلی در مذاکرات احیای برجام از دستور کار هیات ایرانی خارج نشده و ایده‌های ارائه شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مطرح شده است‌.

پیش‌تر شرط ایران برای حذف سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا به عنوان یکی از دلایل اصلی ناکامی مذاکرات اعلام شده بود اما هفته گذشته مقام‌های اروپایی و آمریکایی گفتند که ایران از این شرط عقب‌نشینی کرده است.

در سومین روز از دور تازه مذاکرات احیای برجام در وین، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایران اینترنشنال درباره وضعیت کلی مذاکرات گفت که «‌روند بد نیست.»

کمالوندی روز شنبه پانزدهم مرداد هنگام ورود به هتل محل مذاکرات همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایران اینترنشنال درباره این که آیا اختلاف‌ها درباره موضوع‌های پادمانی حل شده، هم گفت که در حال گفت‌وگو هستیم.

در روز سوم مذاکرات احیای برجام، علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی، برای سومین بار طی این روز با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت‌وگو کرد اما از جزییات این گفت‌وگو اطلاعاتی منتشر نشده است.

طرفین مذاکرات بارها اعلام کرده‌اند که عمده اختلاف‌ها برای رسیدن به توافق برطرف شده اما با این حال ماه‌هاست که این مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه تا مرز شکست کامل پیش رفته است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید