نارضایتی‌ها در مناطق مرزی اسرائیل در پی تداوم محدودیت‌های تردد برای چهارمین روز پیاپی

۱۴۰۱/۵/۱۴

با ادامه برقراری محدودیت‌ها در جاده‌های اسرائیل در مناطق مرزی این کشور با نوار غزه، رسانه‌های اسرائیلی از نارضایتی ساکنان این مناطق خبر داده‌اند. این در حالی است که مدیر تنها نیروگاه غزه نسبت به احتمال تعطیلی این نیروگاه به دلیل کمبود سوخت هشدار داده است.

تایمز اسرائیل روز جمعه (۱۴ مرداد) گزارش داد ساکنان منطقه‌های نزدیک به مرز غزه در اسرائیل از بسته شدن جاده‌های این مناطق که در روزهای آخر هفته نیز ادامه دارد، ناراضی‌اند.

پس از دستگیری یکی از فرماندهان سازمان جهاد اسلامی در کرانه باختری به دست ارتش اسرائیل و احتمال واکنش نظامی این گروه، تنش در مرزهای اسرائیل با نوار غزه افزایش یافت.

محدودیت‌های اخیر در تردد، از روز سه‌شنبه آغاز و روز جمعه برای چهارمین روز متوالی در جاده‌های منتهی شهرهای نزدیک مرز نوار غزه، اعمال شد.

در روزهای گذشته در تلاش برای پیشگیری حمله نظامی از سوی فلسطینیان، اسرائیل از ورود کارگران فلسطینی به داخل اسرائیل جلوگیری کرد.

جهاد اسلامی روز گذشته شرایط خود را برای بازگشت آرامش به مرزهای دو طرف اعلام کرد اما اسرائیل با این شرایط مخالفت کرده است.

تایمز اسرائیل نوشت که یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، صبح روز جمعه رایزنی‌های تازه‌ای با روسای سازمان‌ها و نهادهای امنیتی این کشور انجام داده است.

این در حالی است که شهردار شهر سدروت در نزدیکی مرز نوار غزه به یک رادیوی اسرائیلی گفت از اعمال این محدودیت‌ها «عصبانی» است زیرا: «دولت اسرائیل ترجیح می‌دهد ما را در این وضعیت نگاه دارد تا وارد جنگ نشویم.»

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند در روزهای اخیر ارتش این کشور با پرواز پهپادهای مسلح بر فراز نوار غزه در تلاش بوده تا کوشش‌های گروه جهاد اسلامی برای هر گونه حمله احتمالی به اسرائیل را خنثی کند.

همزمان خبرگزاری فرانسه روز پنج‌شنبه به نقل از مدیر نیروگاه برق غزه اعلام کرد که اگر گازوئیل صنعتی «امروز یا فردا وارد نشود» این نیروگاه تولید برق را متوقف می‌کند زیرا سوخت کافی وجود ندارد.

منطقه نوار غزه که با مصر، دریای مدیترانه و اسرائیل هم مرز است، از زمان اشغال این منطقه به وسیله جنبش اسلامگرای حماس در ۱۵ سال پیش، در محاصره اسرائیل قرار گرفته است.

با این حال اسرائیل اجازه می‌دهد سوخت دیزلی برای تأمین انرژی نیروگاه غزه از مصر یا اسرائیل با کامیون حمل به غزه برود.

بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان غزه مرتبا با قطع برق مواجه هستند و بر اساس آمارها، در هفته گذشته فقط به طور متوسط، ۱۰ ساعت در شبانه‌روز برق داشتند.

از اواخر ماه مارس، نیروهای امنیتی اسرائیل به دنبال مجموعه‌ای از حملات فلسطینی‌ها و اعراب اسرائیلی در اسرائیل و کرانه باختری که طی آن حدود ۲۰ نفر، عمدتا غیرنظامی، جان خود را از دست دادند، عملیات تقریباً روزانه‌ای را در کرانه باختری انجام می‌دهند.

در همین مدت چندین فلسطینی عمدتاً در کرانه باختری اشغالی کشته شده‌اند که در میان آنان نام شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره نیز به چشم می‌خورد.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید