اعتراض‌ها به مانور نظامی چین در اطراف تایوان؛ پکن نانسی پلوسی را تحریم می‌کند

۱۴۰۱/۵/۱۴

در حالی که چین از تحریم نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل سفر به تایوان خبر داده، آمریکا مانور نظامی این کشور در اطراف آب‌های تایوان را غیرمسئولانه و اقدامی افراطی در واکنش به سفر پلوسی خواند. وزارت دفاع تایوان هم اعلام کرد سامانه‌های موشکی خود را مستقر کرده است.

وزارت امور خارجه چین خبر داد این کشور نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را به دلیل سفر به تایوان تحریم می‌کند.

این وزارت‌خانه همچنین خبر داد دیپلمات‌های اروپایی در پکن را در اعتراض به بیانیه‌های کشورهای گروه هفت و اتحادیه اروپا در انتقاد از رزمایش نظامی این کشور در اطراف تایوان احضار کرده است.

در مقابل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در واکنش به مانور نظامی در اطراف آب‌های تایوان گفت که چین واکنش افراطی را انتخاب و از سفر پلوسی به عنوان بهانه‌ای برای افزایش فعالیت‌های نظامی تحریک‌آمیز در تنگه تایوان و اطراف آن استفاده کرده است.

ایالات متحده همچنین پرتاب ۱۱ موشک بالستیک چین به اطراف تایوان را غیرمسئولانه و مغایر با هدف دیرینه واشینگتن برای حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان و منطقه دانست.

در همین ارتباط وزیران خارجه و دفاع استرالیا هم در واکنش‌هایی جداگانه به شلیک موشک‌های چینی در نزدیکی تایوان ضمن ابراز نگرانی درباره اقدام پکن، خواستار کاهش تنش‌ها شدند.

با این حال مانور نظامی چین در اطراف آب‌های تایوان همچنان ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه (۱۳ مرداد) و در پی خروج رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان، ارتش چین رزمایش بزرگ و بی‌سابقه خود را در اطراف این جزیره آغاز کرد.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد چین چند موشک بالستیک را به سمت آب‌های شمال شرقی و جنوب غربی اطراف این جزیره پرتاب کرده است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در سفری که در ۲۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، به تایوان سفر و روز چهارشنبه این کشور را ترک کرد.

وزارت امور خارجه چین در اعتراض به سفر پلوسی، سفیر واشینگتن در پکن را شبانه احضار کرد و با «خطرناک» خواندن این سفر، نسبت به «پیامدهای بسیار جدی» آن هشدار داد.

چین تایوان را با جمعیتی حدود ۲۳ میلیون نفر یکی از استان‌های خود می‌داند که از زمان پایان جنگ داخلی چین (۱۹۴۹) هنوز نتوانسته آن را به بقیه قلمرو خود ملحق کند.

بر اساس اصل سیاست چین واحد که آمریکا به آن اعلام پای‌بندی کرده، واشینگتن به جای تایپه، پکن را به رسمیت می‌شناسد اما در عین حال بر اساس قانون ایالات‌ متحده، خود را موظف به ارائه حمایت دفاعی از تایوان می‌داند.

در همین حال وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده موضع خود را در مورد سیاست «چین واحد» تغییر نداده و استقلال تایوان را مورد تشویق قرار نمی‌دهد.

نگاه روز
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید