درخواست ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای کاهش تنش تازه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان

۱۴۰۱/۵/۱۳

پس از درگیری جدید در منطقه قره‌باغ کوهستانی که منجر به کشته شدن دو سرباز ارمنستان و یک سرباز جمهوری آذربایجان شد، آمریکا و اتحادیه اروپا خواستار اقدامات فوری برای کاهش تنش بین دو کشور شدند.

آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند اما روسیه که نیروهای حافظ صلحش در این منطقه حضور داشته‌اند، جمهوری آذربایجان را مسئول نقض آتش‌بس در تپه «ساری بابا» خوانده است.

وزارت دفاع آذربایجان روز چهارشنبه اعلام کرد نیروهای آذربایجانارمنستان تلاش کرده‌اند تپه‌ای در این منطقه را اشغال کنند و این اقدام با پاسخ نیروهای ارمنستان مواجه شده است.

به گفته ارمنستان، یکی از سربازان این کشور در منطقه‌ای که تحت کنترل نیروهای حافظ صلح روسیه بوده، کشته شده است.

‌ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده عمیقا نگران گزارش‌ها درباره بالا گرفتن دوباره تنش میان ایروان و باکو است و خواستار اقدامات فوری برای کاهش تشنج میان دو کشور شد.

سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار کاهش تنش، احترام کامل به آتش‌بس و بازگشت به میز مذاکره شد.

درگیری بین نیروهای جمهوری آذربایجان تنها حدود سه هفته پس از نشست وزیران خارجه دو کشور رخ می‌دهد.

وزیران امور خارجه آذربایجان و ارمنستان روز ۲۶ تیر و برای اولین بار از زمان جنگ قره‌باغ برای بررسی اقدام‌های لازم به منظور دست‌یابی به پیمان صلح، آزادی زندانیان و اجرای توافق‌های دوجانبه، در تفلیس دیدار کردند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی سابق دو بار با هم وارد جنگ شده‌اند. در دومین جنگ که در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و شش هفته ادامه یافت، بیش از شش هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.

دو کشور سرانجام در مذاکراتی با وساطت روسیه که به واگذاردن بخش‌های وسیعی از قره‌باغ از سوی ارمنستان به جمهوری آذربایجان منجر شد، اعلام آتش‌بس کردند.

قره‌باغ از نظر بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است اما ارامنه جمعیت آن را تشکیل می‌دهند و حکومت خودمختار آن را در دست دارند.

نگاه روز
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید