روسیه برای جمهوری اسلامی ماهواره به فضا پرتاب می‌کند

۱۴۰۱/۵/۱۲

در حالی که جمهوری اسلامی در پرتاب ماهواره ناکام بوده، آژانس فضایی روسکوسموس اعلام کرد روسیه از طرف ایران یک ماهواره را در روز نهم اوت برابر با ۱۸ مرداد به فضا پرتاب خواهد کرد.

این آژانس فضایی روز چهارشنبه ۱۲ مرداد اعلام کرد این ماهواره به نام «خیام» با موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکونور در کشور قزاقستان به مدار زمین فرستاده خواهد شد.

پرتاب ماهواره ایران از سوی روسیه در حالی است که جمهوری اسلامی در پرتاب اخیر ماهواره خود ناکام ماند.

بنابر اطلاعات رسیده از منابع غربی به ایران‌اینترنشنال، ماهواره‌بری که ایران در هفته‌های گذشته به فضا پرتاب کرد، مدت بسیار کوتاهی پس از پرتاب منفجر شده است.

روز پنجم تیر هم احمد حسینی، سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع جمهوری اسلامی از دومین پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «ذوالجناح» خبر داده و گفته بود: «مرحله سوم توسعه این ماهواره‌بر با بهره‌گیری از اطلاعات حاصل از این پرتاب آغاز شده است.»

اولین پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر ذوالجناح در بهمن‌ ٩٩ صورت گرفته بود.

بر خلاف اعلام سخنگوی وزارت دفاع ایران مبنی بر پرتاب موفقیت‌آمیز موشک ذوالجناح به فضا، بنا بر اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال از منابع غربی، این موشک «زیرمداری» نتوانسته است حتی نیمی از مسیر تعیین شده را طی کند و پس از پرتاب سقوط کرده است.

کاخ سفید پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح را اقدامی «غیرمفید و بی‌ثبات‌کننده» خوانده و اعلام کرده بود به استفاده از تحریم‌ها و سایر اقدامات برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر در برنامه موشکی ایران متعهد است.

این اما اولین بار نبود که جمهوری اسلامی همزمان با مذاکرات وین به منظور احیای برجام، برای پرتاب احتمالی یک موشک ماهواره‌بر تلاش کرد.

همچنین این اولین بار نبود که جمهوری اسلامی در پرتاب ماهواره‌بر ناکام ماند و برخی از تلاش‌های پیشین تهران نیز در این زمینه موفقیت‌آمیز نبودند.

آزمایش‌های موشکی ایران در توافق هسته‌ای برجام مشمول ممنوعیت نیستند اما قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواسته است هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیکی که توان حمل بمب هسته‌ای دارند نداشته باشد؛ از جمله پرتاب‌هایی که از فن‌آوری موشک بالستیک استفاده می‌کنند.

آمریکا و شماری از کشورها برنامه ماهواره‌ای ایران را پوششی برای آزمایش‌های موشکی می‌دانند.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره دو پرتاب ناموفق ماهواره‌بر از سوی ایران در زمان دولت حسن روحانی، محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت، بهمن‌ ماه ۹۷ از احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب این ماهواره‌ها سخن گفت.

پیش از آن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود آمریکا از سال‌ها پیش و از زمان دولت باراک اوباما، یک برنامه مخفیانه‌ برای کارشکنی در توسعه موشکی ایران داشته است.

۲۴ با فرداد فرحزاد
مستند کوتاه - هری ترومن
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید