شرکت مدیریت منابع آب ایران: با وجود بارش‌ها، ذخیره آب سدهای کشور ۳ درصد کاهش یافت

۱۴۰۱/۵/۱۳

شرکت مدیریت منابع آب ایران در تازه گزارش خود اعلام کرد که با وجود بارش‌ها و سیلاب‌های دو هفته اخیر ذخیره آب سدهای کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کمتر شده و در حاضر بیش از ۵۴ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است.

گزارش جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰) تا هشتمین روز مردادماه، آب ورودی به سدها نسبت به سال آبی قبل ۵ درصد رشد داشته اما ذخیره آب سدهای کشور که در همین فصل از سال گذشته ۲۳ میلیارد و ۴۳ میلیون متر مکعب بود ۳ درصد کمتر شده و به ۲۲ میلیارد و ۸۳ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

در این گزارش تاکید شده است که در حال حاضر با وجود ۲۲ میلیارد و ۸۳ میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای کشور، فقط حدود ۴۶ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر است و همچنان حدود ۵۴ درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است.

فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور و سخنگوی صنعت آب، نیز گفت که از روان‌آب ناشی از بارش‌های اخیر، فقط حدود ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای کشور شده است.

سخنگوی صنعت آب افزود که از این میزان روان‌آب، سدهای استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب، سدهای استان تهران حدود ۹/۵ میلیون مترمکعب و سد زاینده‌رود حدود ۸ میلیون مترمکعب ورودی داشته‌اند.

همزمان عباس صدریان‌فر، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، درباره تاثیر بارش‌های اخیر بر ذخایر آبی خوزستان گفت: کل حجم روان‌آب ناشی از پدیده مونسون در حوزه کارون حدود ۱۷ میلیون متر مکعب بوده است و همچنان ۴ میلیارد متر مکعب از حجم مفید مخازن آبی استان خوزستان خالی است.

سیل‌ از ابتدای مرداد ماه تاکنون ۲۴ استان کشور را تحت تاثیر قرار داد که بنابر آمار رسمی اعلام شده دست‌کم ۹۵ نفر در جریان این سیلاب‌ها در مناطق مختلف ایران جان باختند، شماری از افراد مفقود شدند و دستکم ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز در اثر این سیلاب‌ها آسیب دیدند.

خلاصه خبرها
مستند - رودهای مقدس
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید