تداوم محدودیت‌های جاده‌ای در اسرائیل پس از دستگیری باسم سعدی، از رهبران جهاد اسلامی

۱۴۰۱/۵/۱۲

به دنبال بازداشت باسم سعدی، از رهبران جهاد اسلامی در کرانه باختری رود اردن، محدودیت‌های عبور و مرور در جاده‌هایی در امتداد مرز اسرائیل با نوار غزه، برای دومین روز اعمال شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ارتش این کشور روز چهارشنبه ۱۲ مرداد لشگر غزه خود را با نیروهای اضافی تقویت کردند تا این محدودیت عبور و مرور را در شهرهای جنوبی اسرائیل که از دیروز برقرار شده، ادامه دهند.

این محدودیت‌ها پس از آن برقرار شدند که ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه باسم سعدی، از رهبران ارشد جهاد اسلامی را در کرانه باختری بازداشت کرد.

ارتش اسرائیل نگران است جهاد اسلامی بخواهد در واکنش به بازداشت سعدی، دست به حملاتی علیه اسرائیل بزند.

مقامات اسرائیلی از جمله وزیر دفاع، بنی گنتس، دیروز هشدار دادند اگر جهاد اسلامی حمله‌ای علیه اسرائیل ترتیب دهد، با واکنش شدید این کشور روبه‌رو خواهد شد.

همزمان، بر اساس گزارش‌ها، تلاش‌ها برای آرام کردن فضا همچنان ادامه دارد.

اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد برای اینکه ثابت کند سعدی زنده و سالم است، عکس‌هایی از او را در بازداشت سازمان امنیت داخلی، شاباک، منتشر کرد.

همچنین، رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند اورشلیم از طریق مصر به حماس و جهاد اسلامی پیام داده و نسبت به هر گونه اقدامی به آن‌ها هشدار داده است.

روز سه‌شنبه دفتر یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد وضعیت را با مقام‌های امنیتی اسرائیل ارزیابی خواهد کرد.

یک منبع امنیتی فلسطینی که نامش فاش نشده، به خبرگزاری فرانسه گفت که بسام سعدی و داماد او به شبکه‌های تأمین مالی جهاد اسلامی، اصلی‌ترین گروه مسلح فلسطینی پس از حماس در غزه مرتبط هستند.

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، از بسیج عمومی خبر داده‌ و اعلام کرده‌ آماده است دست به اقدام متقابل بزند.

از اواخر ماه مارس، نیروهای امنیتی اسرائیل به دنبال مجموعه‌ای از حملات فلسطینی‌ها و اعراب اسرائیلی در اسرائیل و کرانه باختری که طی آن حدود ۲۰ نفر، عمدتا غیرنظامی، جان خود را از دست دادند، عملیات تقریباً روزانه‌ای را در کرانه باختری انجام می‌دهند.

در همین مدت چندین فلسطینی عمدتاً در کرانه باختری اشغالی کشته شده‌اند که در میان آنان نام شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره نیز به چشم می‌خورد.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید