تداوم باران‌های سیل‌آسا در ایران؛ اعلام هشدار سازمان هواشناسی برای ۱۲ استان

۱۴۰۱/۵/۱۱

در حالی که باران‌های سیل‌آسا در مناطق مختلف ایران همچنان ادامه دارد، سازمان هواشناسی نسبت به پیامدهای این بارش‌ها در ۱۲ استان تا روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد هشدار نارنجی داد.

سازمان هواشناسی روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد درباره احتمال بارندگی‌های شدید در نیمه‌ جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، غرب و جنوب کرمان، جنوب فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز و ارتفاعات‌ غربی ‌مازندران هشدار داد.

همچنین این هشدار برای روز چهارشنبه ۱۲ مرداد در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، استان هرمزگان، شرق خوزستان، شمال غرب کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز و ارتفاعات غربی مازندران صادر شده است.

برای روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد نیز کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت هشدار نارنجی است.

بر اساس این اعلام، خطراتی چون جاری شدن روان‌آب و آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت بر اثر وزش باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گرد و خاک موقت و کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل، دور از انتظار نیست.

همچنین اداره کل هواشناسی استان تهران از رشد قابل ملاحظه ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در مناطق شمالی به ویژه ارتفاعات استان تهران خبر داد.

سیل‌های روز اخیر به ویژه در تهران قربانیان بسیاری گرفت و روز سه‌شنبه، رئیس سازمان مدیریت بحران اعلام کرد سیلاب در ‌شهرها و روستاهای ایران منجر به ۷۶ مورد فوت، ۱۶ مفقودی و ۳۶ مصدوم شد.

پیش از این استاندار تهران گفته بود در مجموع ۴۳ نفر در استان تهران بر اثر سیل جان خود را از دست داده‌‌اند: ۱۵ نفر در فیروزکوه، ۲۲ نفر در امامزاده داوود، یک نفر در دماوند، یک نفر در شمیرانات و چهار نفر در پردیس.

فرمانداری شمیرانات روز سه‌شنبه اعلام کرد پیکر بی‌جان یک جوان ۱۸ ساله تبعه افغانستان که در سیل فشم مفقود شده بود، مجاور دریاچه خلیج فارس لواسان کشف شده است.

به دنبال وقوع سیل در فشم، اورژانس گزارش داد که این سیل باعث کشته شدن یک زن باردار و جنین او شد.

روز سه‌شنبه مدیرکل اوقاف استان تهران اعلام کرد علت انسداد مسیر رودخانه و طغیان سیل در امامزاده داوود، فعالیت‌های بخش خصوصی بوده است. نظارت بر نحوه فعالیت‌های بخش خصوصی اما بر عهده دولت است و به گفته برخی نمایندگان مجلس، در این مورد به شکلی جدی کوتاهی شده است.

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید