گرانی بی‌سابقه در بازار مسکن تهران با وجود مصوبه ممنوعیت افزایش بیش از ۲۵درصدی سران قوا

۱۴۰۱/۵/۱۱

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در تیر ماه ۱۴۰۱نشان می‌دهد با وجود مصوبه سران قوا درباره ممنوعیت افزایش بیش از ۲۵ درصدی اجاره‌بها در تهران، این شاخص در پایتخت ۴۷/۴ درصد و در کل مناطق شهری ۵۲/۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

رسانه‌های ایران از افزایش تورم و ثبت رکوردهای جدید در بخش مسکن ایران خبر داده‌اند و درباره بازار مسکن تهران اعلام کرده‌اند تابستان امسال برخلاف گذشته، همه مناطق ۲۲گانه تهران همزمان با افزایش قیمت یک تا ۱۲درصدی (برای خرید) مواجه شدند.

وب‌سایت رویداد ۲۴ بر اساس آمار‌های بانک مرکزی ایران نوشت: «در اتفاقی کم‌سابقه، جهش قیمت مسکن در همه مناطق ۲۲گانه تهران رخ داده و برخلاف دوره‌های قبل، حتی یک منطقه نیز با کاهش قیمت مواجه نشده است.»

بانک مرکزی میزان تغییر میانگین قیمت مسکن تهران در تیر ماه را ۵/۸ درصد اعلام کرد.

بر اساس آمار این بانک، میانگین قیمت مسکن در ۱۱ منطقه تهران با رشد ۶/۱ تا ۱۲/۴ درصدی یعنی بیش از میانگین کل شهر تهران مواجه بوده است.

پیشتر پایگاه خبری تجارت‌نیوز گزارش داده بود برای خرید یک خانه ۵۰ متری در تهران باید یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آورده اولیه داشت و تنها ۴۸۰ میلیون از مبلغ خانه را می‌توان از طریق وام تأمین کرد.

همچنین با وام مسکن زوجین تنها می‌توان یک اتاق ۱۲ متری خرید.

افزایش اجاره‌بها با وجود یک مصوبه سران قوا

در مورد بازار اجاره، طبق گزارش بانک مرکزی، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در تیر ماه ۱۴۰۱نشان می‌دهد این شاخص در شهر تهران ۴۷/۴ درصد و در کل مناطق شهری ۵۲/۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

رشد ماهانه این شاخص در تیر ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری معادل ۴/۵ درصد بوده است.

این میزان از رشد سالانه اجاره‌بها در تهران در حالی است که بر اساس یک مصوبه سران قوا، افزایش قیمت بیش از ۲۵ درصد در تهران و بیش از ۲۰ درصد در سایر نقاط شهری ممنوع است.

وب‌سایت رویداد ۲۴ اضافه کرده است: «در دو سال اخیر اجاره بهای مسکن در تهران ۸۳/۳ درصد افزایش یافته حال آن که می‌بایست حداکثر ۴۵ درصد رشد می‌کرد که این امر نشان دهنده افزایش ۳۷/۳ درصدی اجاره مسکن بیش از سقف تعیین شده از سوی نهاد‌های سیاستگذار بخش مسکن بوده است.»

این پایگاه خبری همچنین نوشت که بر اساس مقایسه قیمت مسکن در شهر‌های مختلف کشور با پایتخت، حتی در برخی موارد پول پیش یک واحد مسکونی در تهران از کل مبلغ یک خانه در شهر‌های دیگر بیشتر است.

در اواخر خرداد ماه، همزمان با گزارش‌ها درباره افزایش ۱۴ برابری اجاره در تهران در ۱۰ سال گذشته، نشست شورای هماهنگی سران سه قوه از دولت ابراهیم رئیسی خواست مصوبه دولت قبل درباره سقف اجاره‌بها را اجرا کند.

با توجه به بحران حاکم در بازار مسکن در ایران، در سال‌های اخیر گزارش‌هایی درباره مهاجرت برخی ساکنان شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها به دلیل افزایش قیمت خانه و اجاره منتشر شده است.

همچنین با شدت گرفتن مهاجرت اجباری ساکنان کلان‌شهر تهران و کرج به حومه‌ها، حومه شهر کرج به‌ شکل بی‌سابقه‌ای در حال بزرگ شدن است.

بر اساس یک تحقیق دانشگاه خوارزمی، طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ تعداد مستأجران و افراد نیازمند مسکن از ۱۸ درصد به حدود ۴۰ درصد مردم افزایش یافته است.

بر همین اساس، سهم مسکن در سبد هزینه خانوارها در تهران به ۵۰ درصد و در دهک‌های پایین جامعه و افراد آماده ازدواج به ۸۰ درصد رسیده است.

این در حالی است که با وجود تردیدها در برنامه‌های دولتی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی همچنان مدعی است که در دوران ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، چهار میلیون مسکن ساخته می‌شود.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید