ممنوع‌الخروجی چهار ایرانی هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین، صادر شدن مجوز خروج ۱۲تن از خدمه

۱۴۰۱/۵/۱۱

در حالی که دستگاه قضایی آرژانتین اجازه خروج از کشور را برای ۱۲ نفر از ۱۹ خدمه هواپیمای باری توقیف‌ شده در بوئنوس‌آیرس صادر کرده، هفت خدمه دیگر این هواپیما شامل چهار خدمه ایرانی و سه ونزوئلایی، همچنان باید در این کشور بمانند.

بر اساس گزارش رسانه‌های آرژانتینی، فدریکو وینا، یک قاضی این کشور، هنوز در حال بررسی پرونده غلامرضا قاسمی و سه خدمه ایرانی دیگر این هواپیماست که به ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران متهم‌اند.

ندادن اجازه خروج به خدمه‌ ایرانی در حالی است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پیشتر کاردار موقت سفارت آرژانتین در تهران را در اعتراض به تداوم محدودیت اعمال شده در مورد خدمه این هواپیما احضار کرد.

دو ماه پیش، وزارت امنیت آرژانتین از توقیف یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده اما ماهان ارتباط خود را با این هواپیما رد کرده است.

پیش از این خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور، به ایران اینترنشنال گفت که غلامرضا قاسمی، خلبان هواپیمای توقیف شده، عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران است و کمک خلبان نیز از ابتدا هویت عراقی خود را مخفی کرده است.

از سوی دیگر ماریو عبده بنیتس، رئیس‌جمهوری پاراگوئه با اعلام این که «تعداد زیادی» از خدمه ونزوئلایی و ایرانی «با تروریسم بین‌المللی ارتباط دارند»، گفت یکی از این افراد به کوبا سفر کرده تا تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرد و چهره خود را تغییر دهد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید