باقری کنی با رد تلویحی پیشنهاد جوزپ بورل: ایده‌های خود را ارائه دادیم

۱۴۰۱/۵/۱۰

یک روز پس از آنکه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت متن پیشنهادی احیای برجام روی میز است و فضایی برای افزودن هیچ ایده دیگری به آن نیست، علی باقری کنی گفت جمهوری اسلامی «ایده‌های پیشنهادی» خود را ارائه داده است.

مسئول مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی روز یکشنبه در توییتر خود نوشت: ما «ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را» به طرف‌های مقابل ارائه دادیم.

به روال ماه‌های اخیر، مذاکره کننده جمهوری اسلامی بار دیگر مسئولیت را متوجه آمریکا دانست و نوشت: «ایران‌ آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در یادداشتی در وبسایت این اتحادیه نوشته بود که متن پیشنهادی فعلی که روی میز است جایگزین دیگری ندارد و فضایی هم برای اضافه شدن ایده یا پیشنهاد دیگری نیست.

او از حکومت ایران خواسته بود که سریعا درباره این توافق و امضای آن تصمیم‌گیری کند.

شماری از تحلیلگران، از جمله هنری رم از اندیشکده اوراسیا، و لارنس نورمن خبرنگار وال‌استریت ژورنال، توییت باقری کنی را تلویحا به معنای آن دانسته‌اند که جمهوری اسلامی به پیشنهاد بورل رغبتی نشان نداده و آن را رد می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده دیدگاه‌های خود درباره پیشنهاد جوزپ بورل را به زودی در اختیار اتحادیه اروپا خواهد گذاشت.

آخرین دور مذاکرات احیای برجام بیش از چهار ماه پیش در وین انجام شد و پس از آن این مذاکرات دچار وقفه بوده است.

دیدار ماه گذشته علی باقری کنی و رابرت مالی که به صورت غیرمستقیم و با میانجیگری انریکه مورا در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد به نتیجه‌ای نرسید.

با این حال و در شرایطی که چشم‌انداز روشنی درباره ادامه مذاکرات دیده نمی‌شود، یک نماینده مجلس از احتمال برگزاری این مذاکرات در روزهای آینده خبر داد.

یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به ایسنا گفت اعضای این کمیسیون طی روزهای اخیر جلساتی با باقری کنی داشتند و بر اساس گفت‌وگوهای مطرح شده، «احتمالا در روزهای آینده دور جدید مذاکرات برگزار خواهد شد».

این نماینده مجلس درباره محل مذاکرات گفت: ما پیشنهاد کردیم مذاکرات در خاک کشور ما باشد اما «احتمالا در وین برگزار خواهد شد».

مستند - گذر از آند
بوم و گِل - فصل چهارم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید