فرماندار شهرستان هیرمند: در درگیری مرزی با طالبان تلفات نداشتیم

۱۴۰۱/۵/۹

میثم برازنده، فرماندار شهرستان هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان از پایان درگیری نیروهای جمهوری اسلامی با طالبان در مرز ایران و افغانستان خبر داد و اعلام کرد: «در این درگیری از طرف نیروهای ایرانی تلفات جانی نداشتیم.»

برازنده به ایلنا گفت «تجاوز مرزی از ناحیه طالبان»، علت این درگیری در روز یکشنبه نهم مرداد بود.

او افزود: «بعد از تعرض نیروهای طالبان به میل ۷۸ گلشاه نیروهای مرزبانی با نیروهای متجاوز درگیر شدند و در این درگیری نیروهای متجاوز به عقب رانده شدند.»

یک ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حرکت خودروهای نظامی طالبان به طرف مرز افغانستان و ایران را نشان می‌دهد.

برخی گزارش‌ها از کشته شدن یک نفر از نیروهای طالبان در این درگیری خبر می‌دهند.

این اولین بار نیست که نیروهای مرزی ایران با طالبان درگیر می‌شوند. در بیش از یک سال گذشته، نیروهای طالبان با نیروهای مرزی کشورهای همسایه افغانستان بارها درگیر شده‌اند.

همچنین درگیری روز یکشنبه پس از آن روی داد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی به سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان گفت اگر مسئله حقابه ایران از هیرمند با سرعت و جدیت حل و فصل نشود، در سایر حوزه‌های همکاری با افغانستان آثار منفی خود را نشان خواهد داد.

امیرعبداللهیان با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند اظهار امیدواری کرد که موانع مصنوعی جهت رسیدن آب‌ به جمهوری اسلامی ایران و تامین حقابه ایران وجود نداشته باشد.

از زمان روی کار آمدن دوباره طالبان در کابل، موضوع تامین حقابه ایران از رود هیرمند یکی از موضوعات مورد اختلاف میان تهران و کابل بوده است.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیروی ایران به تازگی گفت: «مذاکرات مفصلی در سطوح مختلف درباره حقابه هیرمند انجام شده، ولی ضرورت ایجاب می‌کند این بار من خودم وارد مذاکره شوم.»

قرار است محرابیان به زودی به أفغانستان سفر و با طالبان مذاکره کند.

اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید