افزایش جان‌باختگان سیل به بیش از ۶۰ نفر؛ خسارت شدید به زمین‌های کشاورزی و مناطق مسکونی

۱۴۰۱/۵/۸

بر اساس اظهارات مقام‌های امدادی، بر اثر سیل در ۶۰ شهر ایران بیش از ۶۰ شهروند ایرانی و همچنین هفت تبعه عراقی جان باختند.

یعقوب سلیمانی، دبیرکل جمعیت هلال احمر، از جان باختن ۵۹ نفر در جریان سیلاب‌های اخیر در کشور خبر داد و شمار مفقودین این حوادث را ۳۰ نفر اعلام کرد.

او تعداد اجساد کشف شده در امامزاده داوود را ۱۹ نفر اعلام کرد. ساعاتی بعد اما آتش نشانی تهران از کشف جسد ۲۲ نفر در این منطقه خبر داد و به این ترتیب تعداد جان باختگان به ۶۲ نفر رسیده است.

به گفته سلیمانی، ۱۴ نفر در زرین دشت فیروزکوه، یک نفر در دماوند و یک نفر در پردیس جان باختند.

او درباره جان باختگان دیگر استان‌ها نیز گفت که در سیستان و بلوچستان پنج نفر، در کرمان چهار نفر، در لرستان چهار نفر، در مازندران شش نفر، در مرکزی یک نفر و در یزد ۴ نفرجان باخته‌اند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر همچنین گفت که ۶۰ شهر و ۵۱۶ روستا درگیر سیلاب بودند.

محسن داوری، فرماندار مشهد، نیز از جان باختن هفت تبعه عراق و یک شهروند ایرانی و همچنین مفقود شدن سه نفر دیگر خبر داد.

به گفته داوری، یک خودروی ون حامل ۱۳ تبعه عراق در مسیر میامی به روستای چنارک در اطراف مشهد بر اثر سیل واژگون شد و هفت تبعه عراقی و راننده ایرانی خودرو جان باختند.

وزارت کشور ایران هنوز گزارشی درباره خسارات سیل منتشر نکرده اما مقام‌های برخی استان‌ها سخنانی را در این‌باره بیان کرده‌اند.

از جمله علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، خسارات سیل در این استان را دو هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

در همین حال جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، نیز اعلام کرد که سیل بیش از شش هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد کرده است.

حضور شهردار تهران و نمایندگان مجلس بدون چکمه و لباس مناسب در امامزاده داوود بازتاب گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته است. همچنین فیلم‌هایی از اعتراض شهروندان به نبود امدادرسانی مناسب و اقدامات نمایشی منتشر شده است.

در همین حال شاهزاده رضا پهلوی در پیامی اعلام کرد که مسئول اصلی مرگ هم‌میهنان‌‌مان، رژیم فاسد و بی‌کفایت حاکم بر ایران است.

او تاکید کرد: «واقعیت این است که فساد، ناکارآمدی و مدیریت هیئتی و رانتی در جمهوری اسلامی، کشور ما را در برابر انواع مخاطرات طبیعی آسیب‌پذیر کرده است.»

ابراهیم رئیسی در شهرستان فیروزکوه گفت: «از میزان خرابی‌های سیل اطلاع داریم، از مردم درخواست صبوری دارم.» او گفت که در حال حاضر، ۶۶۰ نقطه در کشور دچار سیل شده‌ است.

بیشترین تعداد جان باختگان سیل مربوط به امام زاده داوود بوده است. در همین حال محمد حسین نامی، رییس سازمان مدیریت بحران، افتادن خودرو در مسیر کانال آب را از دلایل اصلی بالازدگی سیلاب و افزایش قابل توجه خسارات ذکر کرد.

او اضافه کرد: « یک خودروی پارک‌شده مقابل یکی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز به دست افراد غیربومی در بالای حیاط شمالی امام‌زاده داوود به کانال افتاد و مسیر را مسدود کرد.»

سازمان هواشناسی با اعلام اینکه بارش‌های شدید همچنان ادامه خواهد یافت، برای تعدادی دیگر از استان‌ها از جمله خوزستان هشدار قرمز صادر کرده است.

امروز
مستند کوتاه - هری ترومن
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید