حزب کومله اتهامات وزارت اطلاعات درباره ارتباط با طرح انفجار «مراکز حساس» را رد کرد

۱۴۰۱/۵/۵

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد از افراد بازداشت‌شده به اتهام تلاش برای «انفجار در مراکز حساس» در اصفهان، «هشت بمب بسیار قوی برای انفجار هدف اصلی و هشت بمب کوچک مخصوص تخریب تجهیزات» کشف شده است.

این وزارتخانه مدعی شد این افراد وابسته به حزب کومله کردستان ایران بوده‌اند و به موساد معرفی شده‌اند.

حزب کومله کردستان ایران با اشاره به دستگیری اعضایش و اتهامات وزارت اطلاعات علیه خود در بیانیه‌ای نوشت قویا «ادعاهای واهی و اتهامات دور از ذهن را تکذیب می‌کند و طرح آن را دستاویزی در راستای سرکوب بیشتر در کردستان، جوسازی بر علیه مبارزات برحق مردم ایران و خوراکی جهت مصارف داخلی می‌داند».

این حزب افزود جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی آن را مسئول مستقیم جان اعضای دستگیرشده می‌داند و از تمام مراجع بین‌المللی، نهادهای حقوق بشری و افکار عمومی ایران انتظار دارد در مقابل این سناریوسازی‌های معمول و تکراری سکوت نکنند.

این حزب روز دوم مرداد اعلام کرده بود: «در روزهای گذشته و در جریان یک فعالیت سیاسی-تشکیلاتی تیمی از پیشمرگه‌های کومله در استان آذربایجان غربی، بنا به دلایلی که همه زوایای آن تاکنون برای ما روشن نیست، توسط نیروهای امنیتی رژیم شناسایی و بازداشت‌شده‌اند.»

وزارت اطلاعات اما بدون ارائه شواهدی این اطلاعیه حزب کومله را با بازداشت این افراد مرتبط دانسته است.

وزارت اطلاعات وعده داد که در روزهای آینده و «با برطرف شدن برخی ملاحظات اطلاعاتی و حفاظتی، تعداد و هویت عوامل عملیاتی بازداشت‌شده و نیز عناصر مرتبط مقیم خارج از کشور» را اعلام خواهد کرد.

این وزارتخانه روز اول مرداد اعلام کرده بود که «شبکه‌ای از عوامل سازمان جاسوسی» اسرائیل را بازداشت کرده و آنان قصد انجام «اقدامات خرابکارانه در برخی نقاط حساس» را داشتند.

یک روز بعد از این اطلاعیه سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، اعلام کرد که این افراد در یک مرکز «حساس» در اصفهان، « مواد منفجره کار گذاشته بودند و تنها چند ساعت تا انفجار باقی مانده بود».

خبر بازداشت این شبکه در ایران دو روز پس از آن منتشر می‌شود که ایران اینترنشنال در گزارشی اختصاصی خبر داد یک مقام ارشد سپاه پاسداران به نام یدالله خدمتی، در ایران مورد بازجویی ماموران موساد قرار گرفته و در این بازجویی چند ساعته اطلاعاتی درباره انتقال سلاح به سوریه، عراق، لبنان و یمن داده است.

ایران اینترنشنال نهم اردیبهشت‌ماه نیز در گزارشی اختصاصی از ویدیوی بازجویی موساد از منصور رسولی، مرتبط یگان ۸۴۰ نیروی قدس، در داخل ایران خبر داد که او در آن به ماموریت خود برای انجام سه ترور در ترکیه، آلمان و فرانسه اذعان کرده بود.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید