لاوروف: متهم کردن روسیه به «صدور قحطی» بی‌اساس است

۱۴۰۱/۵/۳

وزیر خارجه روسیه در آغاز سفر به چند کشور آفریقایی این اتهام را که کشورش در حال «صدور گرسنگی» به جهان است رد کرد و آن را بی‌اساس خواند؛ همزمان، اوکراین با اعلام اینکه در حال آماده‌سازی برای از سرگیری صادرات غلات است درباره حملاتی بعدی روسیه هشدار داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به قاهره سفر کرده، روز یکشنبه دوم مرداد در دیدارهایش با عبدالفتاح سیسی و سامح شکری، رییس جمهور و وزیر خارجه مصر، بر پایبندی روسیه به تمامی تعهداتش در صادرات غلات تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه قرار است پس از مصر رهسپار اتیوپی، اوگاندا و کنگوی برازاویل شود. کشورهای آفریقایی که عمده غلات خود را از روسیه و اوکراین تامین می‌کردند پس از تهاجم روسیه دچار کمبود شدید و افزایش قیمت مواد غذایی شده‌اند.

لاوروف در آستانه این سفر در مقاله‌ای که همزمان در روزنامه‌های چهار کشور منتشر شد نوشت این اتهام که روسیه در حال «صدور گرسنگی» به جهان است «مطلقا بی‌اساس» و زاییده «تبلیغات غرب و اوکراین» است.

تهاجم روسیه به اوکراین روز یکشنبه وارد ششمین ماه شد و طی این مدت صدور غلات به شدت کاسته شده و قیمت مواد غذایی در جهان افزایش یافته است.

سرانجام روز جمعه روسیه و اوکراین زیر نظر سازمان ملل توافقی در استانبول امضا کردند و مسکو متعهد شد به چهار بندر اوکراین که برای انتقال غلات تعیین شده‌اند حمله نکند.

با این حال موشک‌های روسیه روز یکشنبه بندر اودسا، یکی از چهار بندر تعیین‌شده، را هدف قرار دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، گفت این حمله وحشیانه نشان می‌دهد به روسیه حتی برای توافقی که یک روز پیش امضا کرده هم نمی‌توان اعتماد کرد.

مقام‌های اوکراینی، با اشاره به اینکه این حمله موشکی آسیبی به انبار غلات نزد، گفته‌اند در حال آماده‌سازی برای از سرگیری صادرات هستند.

اولکساندر کوبراکوف، وزیر امور زیربنایی اوکراین، در یادداشتی در فیس‌بوک نوشت: «به آماده‌سازی‌های فنی برای انجام صادرات محصولات کشاورزی از بنادر خود ادامه می‌دهیم.»

در عین حال یک مقام اوکراینی درباره حملات مشابه روسیه هشدار داد.

اوله اوستنکو، مشاور اقتصادی زلنسکی، به تلویزیون اوکراین گفت حمله موشکی روسیه نشان داد نمی‌توان به طور قطع به برنامه مد نظر برای صدور غلات متکی بود.

به گفته او، اوکراین می‌تواند طی ۹ ماه آینده ۶۰ میلیون تُن غله صادر کند اما اگر فعالیت بنادرش دچار اختلال شود این مدت به ۲۴ ماه افزایش خواهد یافت.

سرگئی لاوروف با اینکه در اظهاراتش در دیدار با مقام‌های مصری درباره روند عادی صادرات غلات سخن گفت، اما در اتحادیه عرب گفت تمامی کشتی‌هایی که برای بارگیری غلات به بنادر اوکراینی می‌روند توسط نیروهای روسیه تفتیش می‌شوند تا «حامل سلاح نباشند».

مصر یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان است و سال گذشته حدود ۸۰ درصد گندم مورد نیاز خود را از روسیه و اوکراین وارد کرد.

۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید