انتقال زندانیان سیاسی از زندان تهران بزرگ به اوین؛ بازداشت نازنین بهرامی

۱۴۰۱/۵/۳

چند روز پس از انتقال زندانیان سیاسی زن از قرچک به اوین، زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ نیز روز یکشنبه به اوین منتقل شدند؛ همزمان گزارش‌ها حکایت از بازداشت نازنین بهرامی، بازیگر تئاتر و از امضا کنندگان بیانیه ۸۰۰ زن دارد.

بنابر گزارش‌ها، زندانیان سیاسی ساکن در زندان تهران بزرگ (فشافویه) روز یکشنبه به طور ناگهانی به زندان اوین منتقل، و در بند شش (۳۵۰ سابق) این زندان محبوس شدند.

انتقال این زندانیان در حالی صورت گرفته که روز چهارشنبه نیز زندانیان سیاسی ساکن در زندان قرچک یکباره به زندان اوین منتقل شدند.

به نوشته آرش صادقی، زندانی سیاسی پیشین، این انتقال‌ها بیش از آنکه به دلیل تفکیک زندانیان بر اساس جرائم صورت گرفته باشد، با هدف اعمال محدودیت بر زندانیان سیاسی انجام شده است.

او از جمله به محدودیت دسترسی تلفن در بند زنان اوین (در مقایسه با زندان قرچک) و همچنین همجواری بند زنان و بند شش با بند ۲۰۹ متعلق به وزارت اطلاعات که اعمال همزمان فشار و محدودیت را آسان‌تر می‌کند اشاره کرده است.

گزارش زندانیان سیاسی از وضعیت فاجعه‌بار در دو زندان قرچک و تهران بزرگ، نگاه‌ها را متوجه این دو بازداشتگاه کرد و به نوشته آرش صادقی، جمهوری اسلامی به جای تعطیلی یا تغییر شرایط این دو زندان، «ترجیح داد زندانیان سیاسی را به اوین منتقل کند تا دیگر خبری از این دو زندان به بیرون منتقل نشود».

در خبری دیگر گزارش شده در ادامه اخیر بازداشت‌ها، نازنین بهرامی بازیگر تئاتر و از امضا کنندگان بیانیه ۸۰۰ زن نیز روز شنبه در تهران دستگیر شده است.

او هنگام بازگشت از محل کار خود در محدوده خیابان انقلاب تهران توسط چند لباس‌شخصی بازداشت شده و مقام‌های قضایی اظهار نظری در این باره نکرده‌اند.

در هفته‌های اخیر فشارها و همچنین حملات لفظی علیه امضاکنندگان بیانیه معروف به ۸۰۰ زن تشدید شده است.

امضا کنندگان آن بیانیه که فروردین منتشر شد، به «خشونت جنسی سیستماتیک» و «هتک حرمت افراد» در سینمای ایران اعتراض کرده بودند.

خلاصه خبرها
مستند کوتاه - پیمان ژنو
حرف آخر با پوریا زراعتی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید