انتخاب یک فرد نزدیک به رئیس‌جمهوری فراری به عنوان نخست‌وزیر جدید سریلانکا و ادامه اعتراضات

۱۴۰۱/۴/۳۱

همزمان با انتخاب یک فرد نزدیک به رئیس‌جمهوری فراری سریلانکا به سمت نخست‌وزیری، اعتراض‌ها در این کشور ادامه دارد. دینش گوناوردنا، ۷۳ ساله که روز جمعه ۳۱ تیر به عنوان نخست‌وزیر منصوب شد، یکی از حامیان دیرینه رئیس‌جمهوری سابق و فراری سریلانکا به شمار می‌رود.

گوناوردنا پیش از این سمت‌هایی چون نمایندگی و ریاست مجلس و عضویت در کابینه را داشته است.

در همین حال معترضان اقدامات رانیل ویکرمسینگه، رئیس‌جمهوری جدید را در ادامه اقدامات رئیس‌جمهوری فراری این کشور می‌دانند.

روز جمعه و یک روز پس از سوگند رانیل ویکرمسینگه، رئیس‌جمهوری جدید این کشور، نیروهای مسلح سریلانکا به اردوگاهی که به وسیله معترضان ضد دولتی در پایتخت کلمبو برپا شده بود، یورش بردند و آن را تخریب کردند.

در حمله نیروهای مسلح به این اردوگاه، تعدادی از معترضان از جمله یک وکیل و یک خبرنگار بازداشت شدند.

رئیس‌جمهور جدید در مراسم سوگند خود گفت که تلاش برای اشغال ساختمان‌های دولتی دموکراسی نیست بلکه خلاف قانون است.

روز ۱۸ تیر و در جریان تظاهرات علیه بزرگ‌ترین بحران اقتصادی دهه‌های اخیر در سریلانکا، هزاران نفر وارد کاخ ریاست جمهوری و دیگر ساختمان‌های دولتی در کلمبو، پایتخت این کشور شدند.

گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهوری سریلانکا در زمان ورود معترضان به کاخ ریاست جمهوری در اقامتگاه خود حضور نداشت. او به مالدیو گریخت و در سنگاپور به سر می‌برد.

سریلانکا در میانه بدترین بحران اقتصادی خود در چند دهه اخیر قرار دارد و ۲۲ میلیون نفر ساکنان این کشور از کمبود غذا، سوخت و دارو رنج می‌برند.

دولت سریلانکا از صندوق بین‌المللی پول و چندین کشور مانند روسیه و چین درخواست کمک کرده است.

مقام‌های این کشور رکود گردشگری ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و بحران مواد غذایی پس از حمله روسیه به اوکراین را از جمله دلایل مشکلات حاکم بر سریلانکا ذکر کردند.

دو ماه پیش، ماهیندا راجاپاکسا، برادر بزرگ رئیس‌جمهوری که نخست وزیر بود، استعفا کرد و نخست وزیر جدید نیز وعده اصلاحات اقتصادی داد.

خلاصه خبرها
مستند - گذر از آند
بوم و گِل - فصل چهارم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید