سرپرست فرمانداری:عملیات نجات۲ کارگر محبوس در معدن ارزوئیه به‌دلیل ریزش دوباره کوه متوقف شد

۱۴۰۱/۴/۳۰

معدن کرومیت ارزوئیه که بعد از ظهر پنج‌شنبه دچار ریزش شده بود، در حین جست‌وجوی دو کارگر محبوس شده بار دیگر دچار ریزش شد و عملیات نجات این دو کارگر از زیر آوار را متوقف کرد.

اسماعیل کاخ، سرپرست فرمانداری ارزوئیه، با تایید توقف عملیات آواربرداری و جست‌وجو در معدن کرومیت برای یافتن دو کارگر محبوس در زیر آوار گفت: این ریزش ۱۰ برابر ریزش قبلی بود و حداقل سه روز طول می کشد تا دو نفر محبوس در زیر آوار را خارج کنیم.

سرپرست فرمانداری ارزوئیه افزود: اگر ما و تیم امدادی ۱۰ دقیقه دیرتر از داخل ترانشه بیرون آمده بودیم خودمان هم زیر آوار می‌ماندیم.

این در حالی است که پیشتر محمد امیرخانی، معاون امداد و نجات هلال احمر کرمان از تلاش امدادگران هلال احمر برای خروج کارگران محبوس در معدن کرومیت ارزوئیه خبر داده بود.

امیرخانی پیش از ریزش دوباره معدن عنوان کرده بود که به دلیل آغاز طوفان شن و حجم بالای کوه و صعب العبور بودن منطقه، انتقال دستگاه‌های مورد نیاز مشکل است.

سرپرست فرمانداری ارزوئیه نیز گفت که کار امداد تا پیش از ریزش دوم معدن ادامه داشت اما با توجه به خطری که امدادگران را تهدید می‌کند کار موقتا تا ایمن سازی منطقه متوقف شده است.

اسماعیل کاخ افزود: با این حال نیروهای امدادی در منطقه حضور دارند و پس از ایمن سازی مجددا کار امداد و نجات شروع می‌شود.

به گفته رییس اورژانس کرمان، در پی ریزش معدن کرومیت در منطقه چپل‌آباد شهرستان ارزوئیه در استان کرمان که در ساعت یک و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر پنج شنبه رخ داد یک نفر مصدوم بعد از رهاسازی به بیمارستان ارزوئیه منتقل شد اما دو نفر از کارگران در زیر آوار محبوس شدند.

معادن ایران از حداقل استانداردهای ایمنی برای حفاظت از جان کارگران برخوردار نیستند و سالانه تعدادی از معدنچیان در ایران بر اثر حوادثی چون ریزش معدن، گازگرفتگی، برق‌گرفتگی، خفگی جان خود را از دست می‌دهند.

در دهه۹۰ حدود ۱۳هزار کارگر در جریان وقوع سه هزار حادثه در معادن ایران به دلایل گوناگون از جمله ریزش و انفجار معادن دچار آسیب‌دیدگی شدند و ۴۳۰ معدنچی در این حوادث جان خود را از دست دادند.


یکی از ما
حرف آخر با پوریا زراعتی
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید