اظهارات ضد و نقیض مقام‌های خراسان جنوبی درباره تعرض جنسی معلم مرد به ۱۸ دختر دانش‌آموز

۱۴۰۱/۴/۲۹

در پی انتشار خبر ایران اینترنشنال مبنی بر تعرض جنسی یک معلم مرد به ۱۸ دانش‌آموز دختر در اسلامیه فردوس، مقام‌های دولتی و قضایی این شهرستان ضمن تایید محکومیت این فرد اظهارات متناقضی درباره پرونده و اتهام معلم مورد نظر مطرح کردند.

علیرضا موسوی‌نژاد، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، سوء سابقه داشتن این معلم ۵۵ ساله را رد کرد و دادگستری استان نیز موضوع «تجاوز جنسی» را تکذیب کرد.

موسوی‌نژاد روز چهارشنبه ۲۹ تیرماه گفت که دادگاه و هیات رسیدگی به تخلفات اداری در مرحله بدوی این معلم را محکوم کرده‌اند که در صورت تایید حکم، اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

این مقام محلی دولت از عبارت «آزار کلامی و جسمی»‌ در مورد این معلم استفاده کرد. این در حالی است که دادگستری استان خراسان جنوبی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «موضوع تجاوز معلمی در فردوس به ۱۸ کودک که در رسانه‌های معاند منتشر شده، صحت ندارد و تکذیب می‌شود.»

دادگستری استان اصل اتهام وارده به این فرد را «کودک‌آزاری» عنوان کرد.

در حالی‌که اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال مبنی بر سابقه این معلم در زمینه تعرض و آزار جنسی بود، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اشاره کرد او «۲۸ سال» سابقه خدمت دارد و هیچ‌گونه سوء‌سابقه‌ای نداشته است.

دادستان فردوس این تعرض و آزار جنسی را مربوط به اردیبهشت‌ماه گذشته دانست و رییس کل دادگستری استان هم گفت که پرونده آن در خردادماه تشکیل شد.

علی موحدی راد، رییس‌کل دادگستری خراسان جنوبی اشاره کرده که به دلیل اعتراض برخی شاکیان به حکم صادرشده، پرونده به دادگاه تجدید نظر استان رفته است.

بر اساس گزارش ایران اینترنشنال، معلم مورد نظر در اردیبهشت‌ماه به بهانه برگزاری کلاس‌های خصوصی در پارکینگ خانه‌اش برای دانش‌آموزان دختر، اقدام به تعرض جنسی به آنان کرده است.

موسوی‌نژاد درباره این موضوع گفت: «برگزاری این‌گونه کلاس‌ها به هیچ عنوان مورد تایید آموزش و پرورش نبوده و بارها به عدم برگزاری این‌گونه کلاس‌ها توصیه شده است.»

رییس‌کل دادگستری استان هم در این زمینه گفت که برگزاری کلاس در پارکینگ منزل مسکونی هیچ ارتباطی به آموزش و پرورش ندارد.

او در سخنانی متفاوت با مقام‌های دیگر سابقه کار این معلم را «۲۹ سال» ذکر کرد.

به محض اطلاع اقدام کردیم

از سوی دیگر با وجود گزارش‌ها مبنی بر تلاش مدیران آموزش و پرورش برای سرپوش گذاشتن بر این موضوع، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت این نهاد «به محض اطلاع از موضوع» پیگیری مستمر را در دستور کار قرار داد.

یک منبع آگاه در شهرستان فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار ایران اینترنشنال گفته بود مدیر مدرسه وقتی از جریان تعرض به دختران دانش‌آموز باخبر می‌شود، به رییس آموزش و پرورش شهرستان فردوس اطلاع می‌دهد، اما این مقام مسئول از او می‌خواهد تا در برابر رسانه‌ای کردن موضوع آزار جنسی به دانش‌آموزان سکوت کند وگرنه او را برکنار می‌کند.

اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از این بود که هفت نفر از این معلم شکایت کرده بودند و سه عنوان اتهامی «آزار و اذیت جنسی تماسی»، «بهره‌کشی جنسی از طریق در اختیار گرفتن طفل» و «در دسترس قرار دادن محتوای مستهجن و مبتذل برای اطفال و نوجوانان» در پرونده علیه او مطرح شد.

زارع حسینی،‌ دادستان فردوس این سه اتهام را تایید کرده و گفته این معلم به پنج سال حبس تعزیزی و عدم اقامت پنج‌ساله در شهرستان فردوس محکوم شده است.

با این حال پدر و مادران دانش‌آموزان مورد آزار قرار گرفته در این زمینه گفته بودند که این معلم با وجود شکایت و اعتراضات یک بار با وثیقه آزاد شده بود و اکنون این نگرانی وجود دارد که دوباره آزاد شود و سراغ دختربچه‌ها برود.

سابقه تعرض به دانش‌آموزان

در چند سال گذشته دست‌کم دو پرونده تعرض جنسی به دانش‌آموزان در ایران خبرساز شده است.

یک پرونده که به رسانه‌ها راه یافت درباره آزار و اذیت جنسی تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه معین در تهران بود.

در پرونده دوم نیز خبر تعرض جنسی به تعدادی از دانش‌آموزان یک دبستان در اصفهان از سوی یک عضو انجمن اولیا و مربیان این مدرسه منتشر شد.

در هر دو مورد، وزارت آموزش و پرورش و مدیران ارشد و میانی آن وقوع «تجاوز» را به «آزار جنسی» و در مراحل بعدی به «رفتار خارج عرف» تقلیل دادند.

هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید