نشست‌های مشترک شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا و اسرائیل پس از ۱۰ سال از سر گرفته می‌شود

۱۴۰۱/۴/۲۸

شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا تصمیم گرفت پس از یک دهه، نشست‌های مشترک خود را با اسرائیل از سر بگیرد. تاریخ اولین نشست به زودی و بر اساس هماهنگی طرفین اعلام خواهد شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر روز گذشته (دوشنبه ۲۷ تیر) این تصمیم را اعلام کرد. پیشتر وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل گزارش داده بود بورل در پی کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره، اعلام این تصمیم را به تعویق انداخته است.

این نشست سالانه که در آن اسرائیل و اتحادیه اروپا درباره موضوعات مورد علاقه مشترک صحبت می‌کنند تا سال ۲۰۱۲ برگزار می‌شد و پس از آن متوقف شد.

یائیر لاپید، نخستوزیر کنونی اسرائیل، در طول دوران خدمتش به عنوان وزارت امور خارجه، آغاز برگزاری دوباره این نشست‌ها را به عنوان یکی از اهداف خود اعلام کرده بود.

بورل در جریان کنفرانس خبری دیروز خود پس از نشست وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی، ضمن اعلام این خبر تأکید کرد که موضع اتحادیه اروپا درباره مناقشه اسرائیلی-فلسطینی و حمایت اتحادیه اروپا از راه حل «دو کشور، دو ملت» تغییری نکرده است.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اوضاع در مناطق فلسطینی‌نشین رو به وخامت است و وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی بر این باورند تشکیل این نشست‌های مشترک با اسرائیل، می‌تواند به بهبود اوضاع و گفت‌وگو با اسرائیل در این زمینه کمک کند.

در پی اعلام این تصمیم، لاپید، نخست وزیر موقت اسرائیل، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان دهنده قدرت دیپلماتیک اسرائیل است و توانایی دولت را برای ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه بین‌المللی نمایان می‌کند.

تاریخ نخستین نشست مشترک اسرائیل و شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا پس از ۱۰ سال، به زودی با هماهنگی و موافقت طرفین اعلام خواهد شد.

قرارداد همکاری اسرائیل با اتحادیه اروپا و تشکیل نشست‌های مشترک در سال ۱۹۹۵ امضا و در سال ۲۰۰۰ نهایی شد. پس از آنکه اتحادیه اروپا قوانینی را تعیین کرد که بر اساس آن‌ها هیچ‌کدام از نهادهای اسرائیلی که در سرزمین‌های اشغالی فعالیت می‌کنند، اجازه دریافت کمک‌های مالی این اتحادیه را ندارند، تل‌آویو در سال ۲۰۱۳ این قرارداد را لغو کرد.

در سال‌های گذشته اما برخی کشورهای اروپایی جلوی تشکیل دوباره این نشست‌ها را گرفتند تا اینکه در ماه‌های اخیر، علاوه بر دولت اسرائیل، فرانسه و جمهوری چک که به ترتیب ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشتند، برای از سرگیری این نشست‌ها تلاش جدی کردند.

از سوی دیگر اما اسرائیل و مغرب نیز روز گذشته در ژنو نخستین تفاهم‌نامه مشترک خود را در زمینه مالکیت معنوی امضا کردند.

امضای این تفاهم‌نامه همزمان با سفر رییس ستاد کل ارتش اسرائیل به مغرب انجام شد. آویو کوخاوی عصر دیروز وارد مغرب شد.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید