سفر هم‌زمان روسای جمهوری روسیه و ترکیه به ایران: پوتین و اردوغان در تهران دیدار می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۲۷

در حالی که مقام روسیه و ترکیه اعلام کردند که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور این دو کشور به ایران سفر خواهند کرد، سفر این دو به تهران، به معنی دور جدیدی از روابط ترکیه، ایران و روسیه ارزیابی شده است.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که پوتین قرار است در سفر آتی خود به تهران، با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار کند.

همچنین دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اردوغان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به دعوت ابراهیم رئیسی برای شرکت در «هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» و «هفتمین نشست شورای عالی همکاری‌ ایران و ترکیه» به تهران پایتخت ایران سفر می‌کند.

سفر پوتین و اردوغان به تهران، در پی سفر جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا به منطقه خاورمیانه انجام می‌شود و می‌تواند پیامدهای مهمی برای سوریه که همچنان میان نیروهای دولتی و مخالفانش تقسیم شده، در پی داشته باشد.

رژیم بشار اسد که از حمایت روسیه و جمهوری اسلامی برخوردار است، کنترل شهرهای بزرگ سوریه را در دست دارد، این در حالی است که ترکیه شمال غرب سوریه را در کنترل گرفته و نیروهای دموکراتیک سوریه شامل ائتلافی از کردها و عرب‌های شمال سوریه، کنترل شمال شرقی سوریه را برعهده دارند.

هدف روسیه از حمایت از رژیم سوریه، حفظ پایگاه‌های مسکو در این کشور و همچنین دسترسی به سواحل شرقی مدیترانه است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی با هدف استفاده از سوریه برای پایگاهی به منظور تهدید اسرائیل و همچنین انتقال سلاح به حزب‌الله، از رژیم بشار اسد حمایت می‌کند.

ترکیه نیز، با حضور در سوریه در تلاش برای کنترل نیروهای کرد و همچنین حمایت از گروه‌های سوریه طرفدار آنکاراست.

بر اساس گزارش‌ها، در حالی که نیروهای ارتش روسیه در اوکراین مشغول جنگ هستند، جمهوری اسلامی قصد دارد از این فرصت برای گسترش نفوذ خود در سوریه استفاده کند.

همچنین جمهوری اسلامی از سوریه برای قاچاق مواد مخدر و عمدتا قرص‌های کاپتاگون برای ارسال به اردن و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس استفاده می‌کند.

همچنین برگزاری نشست سه‌جانبه ترکیه، روسیه و ایران در حالی است که ترکیه قصد دارد تهاجم جدیدی را در شمال سوریه آغاز کند و شبه‌نظامیان کرد را در بخش‌هایی از این منطقه هدف قرار دهد.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان در این سفر درباره مبارزه با «سازمان‌های تروریستی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند» مذاکره خواهد کرد.

ترکیه اعضای حزب کارگران کردستان این کشور و همچنین کردهای شمال سوریه را «تروریست» می‌داند.

به نوشته جروزالم پست، اگر ترکیه به شمال سوریه حمله کند، آمریکا در موقعیت دشواری قرار خواهد گرفت، زیرا آمریکا از نیروهای کرد شمال سوریه حمایت می‌کند و این نیروها نقش مهمی در شکست داشتن داعش در این منطقه داشتند.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان قصد دارد در حاشیه سفر خود به ایران با همتایان روس و ایرانی خود دیدارهای دوجانبه داشته باشد.

سفر اردوغان به تهران همچنین چند هفته پس از تنش‌ها در روابط تهران و آنکارا به دلیل افشای طرح ترور شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه از سوی سپاه پاسداران است.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید