وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان برای اولین بار از زمان جنگ قره‌باغ در تفلیس دیدار کردند

۱۴۰۱/۴/۲۶

وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای اولین بار از زمان جنگ قره‌باغ برای بررسی اقدام‌های لازم برای دستیابی به پیمان صلح، آزادی زندانیان و اجرای توافق‌های دوجانبه، در تفلیس دیدار کردند.

دیدار آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان، با همتای آذربایجانی او، جیحون بایرامف، چندین ماه پس از دیدار رهبران دو کشور در بروکسل برگزار می‌شود.

وزیر خارجه ارمنستان در این دیدار خواستار آزادی زندانیان این کشور که از زمان جنگ قره‌باغ در آذربایجان بازداشت شده‌اند و نیز تحقیق و تفحص برای یافتن افراد مفقودالاثر شد.

وزیر خارجه آمریکا دیدار وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در تفلیس را «گامی مثبت» خواند و بر لزوم گفت‌وگوهای مستقیم دوکشور برای حل‌وفصل اختلاف‌های خود تاکید کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوری سابق دو بار با هم وارد جنگ شده‌اند که در دومین جنگ که در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و شش هفته ادامه یافت، بیش از شش هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.

دو کشور سرانجام در مذاکراتی با وساطت روسیه که به واگذاری بخش‌های وسیعی از قره‌باغ از سوی ارمنستان به جمهوری آذربایجان منجر شد، اعلام آتش‌بس کردند.

روسیه در ابتدا برای نظارت بر اجرای آتش‌بس دو هزار نیروی حافظ صلح را در منطقه مستقر کرد، اما پس از جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا این نقش را به عهده گرفته است.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید