وزارت خارجه فرانسه از ایران خواست سه سینماگر زندانی را آزاد کند

۱۴۰۱/۴/۲۵

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد، سه فیلسماز زندانی، را فورا آزاد کند.

این بیانیه با ابراز «نگرانی عمیق» از «بازداشت خودسرانه» این فیلمسازان گفت این سینماگران در حال دفاع از آزادی بیان در کشور خود بوده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه از جمهوری اسلامی خواست ضمن آزادی هرچه سریع‌تر این فیلمسازان، به تعهدات بین‌المللی خود در «تضمین حق آزادی کامل بیان و خلق آثار» احترام بگذارد.

درپی بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد در اواسط تیرماه، جشنواره‌های کن و برلین و آکادمی فیلم اروپا نیز خواستار آزادی این سینماگران شده بودند.

بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد با محکومیت گسترده از سوی محافل داخل و خارج ایران همراه شده و تقاضاها برای آزادی بی‌قید و شرط این دو سینماگر ادامه دارد.

خبرگزاری ایرنا در اواسط تیر ماه ضمن اعلام خبر دستگیری محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، این دو فیلم‌ساز را به «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» در جریان ریزش ساختمان متروپل آبادان متهم کرد.

جعفر پناهی نیز که روز ۲۰ تیر با گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود، هنگام خروج از دادسرا بازداشت شد.

رسول‌اف و آل‌احمد از امضاکنندگان بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» بودند. این بیانیه که در هشتم خرداد منتشر شد با اشاره به اعتراضات آبادان و سایر اعتراض‌های مردم ایران، از نیروهای نظامی که «تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند» خواست سلاح‌های خود را زمین گذاشته و «به آغوش ملت بازگردند.»

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید