حمله گروه‌های مورد حمایت تهران به الکاظمی پس از اعلام سفر او به جده و دیدار با جو بایدن

۱۴۰۱/۴/۲۳

همزمان با بمباران یک انبار مهمات گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در مرز عراق و سوریه، این گروه‌ها به تصمیم مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، برای مشارکت در جلسه سران کشورهای منطقه (نشست شورای همکاری‌های اقتصادی خلیج فارس) با حضور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، حمله کردند.

منابع خبری در عراق از بمباران انبار مهمات و سلاح‌های گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه القائم در نوار مرزی عراق با سوریه خبر دادند.

صابرین نیوز، وابسته به سازمان حشدالشعبی اما ضمن تأیید این خبر دلیل این انفجار را آتش‌سوزی ذکر کرده است نه بمباران.

همزمان با سفر جو بایدن به خاورمیانه، رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌ بودند آمریکا پیگیر امضای توافق‌نامه همکاری دفاعی-امنیتی میان اسرائیل و شش کشور عربی از جمله عراق در برابر تهدیدهای ایران است.

گروه‌های مسلح مورد حمایت جمهوری اسلامی اما حمله‌های رسانه‌ای علیه تصمیم نخست وزیر عراق برای شرکت در جلسه سران کشورهای منطقه با حضور رئیس جمهوری آمریکا را آغاز کرده‌اند.

بایدن پس از دیدار از اسرائیل به عربستان سعودی خواهد رفت که اکنون ریاست دوره‌ای شورای همکاری‌های اقتصادی خلیج فارس را بر عهده دارد.

او در نشست این شورا شرکت می‌کند.

دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست رهبران امارات متحده عربی، بحرین، عمان، کویت، قطر، مصر، اردن و عراق خواهند بود.

گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی با یادآوری تصویب قانون منع عادی‌سازی روابط با اسرائیل، نسبت به محاکمه نخست وزیر بر اساس این قانون هشدار داده‌اند.

ابوعلی العسکری، مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله عراق، در توئیتی تلاش نخست‌وزیر برای وارد کردن این کشور به شبکه عادی‌سازی روابط با اسرائیل را «مجرمانه» خواند.

پارلمان عراق پنجم خرداد طرح جرم‌انگاری عادی‌سازی و برقراری روابط این کشور با اسرائیل را تصویب کرد. این قانون که برای هر گونه رابطه با اسرائیل مجازات اعدام در نظر گرفته، در اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراق که این طرح را پیشنهاد کرده بود، پس از رأی مثبت پارلمان به آن، با انتشار بیانیه‌ای این تصمیم پارلمان را «دستاورد بزرگ» توصیف کرد.

این طرح مدتی پس از اعتراضات شدید گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به برگزاری کنفرانسی در اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل مطرح شد.

بیش از ۳۰۰ نفر از جمله شماری از رهبران شیعه و سنی محلی عراق در مهر ماه ۱۴۰۰ در کنفرانسی در شهر اربیل اقلیم کردستان، خواستار این شده بودند که کشورشان با پیوستن به «پیمان ابراهیم» (توافق‌نامه‌های صلح با کشورهای عربی)، روابط خود را با اسرائیل عادی‌ کند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید