موج جدید سرکوب در ایران؛ برای دو مادر دادخواه قرار بازداشت یک ماهه صادر شد

۱۴۰۱/۴/۲۲

در ادامه موج جدید سرکوب فعالان مدنی و سیاسی، هنرمندان و خانواده‌های دادخواه در ایران، گزارش‌هایی درباره صدور قرار بازداشت یک ماهه برای برخی از بازداشت‌شدگان، از جمله محبوبه رمضانی و رحیمه یوسف‌زاده منتشر شده است.

حساب توئیتر «۱۵۰۰ تصویر» روز چهارشنبه ۲۲ تیر گزارش داد مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی برای محبوبه رمضانی و رحیمه یوسف‌زاده، مادران پژمان قلی‌پور و نوید بهبودی، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ که دو روز پیش بازداشت شده بودند، یک ماه قرار بازداشت موقت صادر کرده است.

پیشتر منابع حقوق بشری تعداد دادخواهان بازداشت شده را دست‌کم ۱۰ نفر اعلام کرده بودند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، خانواده‌های دادخواه بازداشت شده را به ارتباط با «سرویس جاسوسی بیگانه» و دریافت پول «از یک رابط مالی خارجی» متهم کرد.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اما روز چهارشنبه نوشت قرار بازداشت رضا شهابی، از اعضای هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه هم برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

شهابی که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، کماکان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، از برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود نیز محروم مانده است.

با وجود گذشت چندین روز از آغاز بازداشت‌ها، موج جدید سرکوب همچنان ادامه دارد. روز چهارشنبه رضا شرفخانی، دبیر کانون و کمیته پیگیری غرامت جنگ ایران و عراق نیز به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد منتقل شد.

هرانا نوشت بازداشت او در بخش اورژانس بیمارستان رضوی مشهد صورت گرفته است؛ وقتی که او برای دریافت خدمات درمانی مراجعه کرده بود .

روز سه‌شنبه نیز منابع حقوق بشری اعلام کردند جعفر پناهی، سینماگر شناخته شده ایرانی به بند هشت زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این باره به هرانا گفته است که احتمالا بازداشت و انتقال این فیلمساز ۶۲ ساله به زندان اوین برای اجرای حکم محکومیت او صورت گرفته است.

پناهی در سال ۹۰ به اتهام «اقدام عليه امنيت کشور» و «فعاليت تبليغی عليه نظام» به تحمل شش سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید