نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب با حضور جو بایدن منتشر شد

۱۴۰۱/۴/۲۱

در مراسمی با حضور رییس جمهور آمریکا، ناسا اولین تصویر رنگی از کیهان اولیه را که تلسکوپ فضایی جیمز وب آن را ثبت کرده و واضح‌ترین و عمیق‌ترین تصویر از اولین کهکشان‌های تشکیل‌شده پس از مهبانگ (بیگ‌بنگ) است منتشر کرد.

این مراسم شامگاه دوشنبه ۲۰ تیر ابتدا با سخنان جو بایدن رییس جمهور آمریکا و معاون او کامالا هریس در کاخ سفید آغاز شد.

اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب که از آن با عنوان «نخستین میدان عمیق وب» نام برده می‌شود، عمیق‌ترین و با کیفیت‌ترین تصویری است که تاکنون از کیهان اولیه ثبت شده است.

در این تصویر انبوهی از کهکشان‌ها که از ۱۳.۸ میلیارد سال پیش بدین سو، یعنی دوره بسط مهبانگ (بیگ‌بنگ)، تشکیل شده‌اند دیده می‌شود.

در این تصویر خوشه کهکشانی SMACS 0723 دیده می‌شود که نقش هم‌گرایی گرانشی را برعهده دارد و با خمیده کردن نوری که از کهکشان‌های دورتر و پشت آن آمده، آن را به رصدگر رسانده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب این عکس ترکیبی را با ثبت داده‌های نوری طی ۱۲.۵ ساعت به دست آورد؛ کاری شبیه به این برای تلسکوپ فضایی هابل هفته‌ها به طول می‌انجامید.

قرار است تصاویر و اطلاعات بیشتری روز سه‌شنبه در مرکز پروازهای فضایی گادرد، در حومه واشینگتن، منتشر شود.

یک کمیته بین‌المللی تصمیم گرفته است تصاویری که روز سه‌شنبه منتشر می‌شود به چند خوشه کهکشانی، دو سحابی، و یک سیاره گازی بزرگ اختصاص یابد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که قدرتمندترین تلسکوپ فضایی تاریخ شمرده می‌شود، دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد و از دو ماه پیش در حال آزمایش و تراز کردن است.

وضوح و حساسیت فروسرخ بسیار بهبود یافته این تلسکوپ آن را به وسیله‌ای مناسب برای مطالعه اولین ستاره‌ها و تشکیل اولین کهکشان‌ها تبدیل کرده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید