افزایش چند برابری مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران؛ بازگشت ۱۸ شهر به وضعیت قرمز و نارنجی

۱۴۰۱/۴/۱۸

به دنبال شیوع دوباره ویروس کرونا در شهرهای مختلف کشور، وزارت بهداشت ایران از بازگشت چهار شهر به وضعیت قرمز و ۱۴ شهر به وضعیت نارنجی خبر داد. مقامات تعدادی از استان‌ها از چند برابر شدن مبتلایان به کووید-۱۹ ابراز نگرانی کردند.

عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که در جلسه روز شنبه ۱۸ تیر این ستاد، به افزایش موارد ابتلا، بستری‌ها، سرپایی‌ها و شهرهای قرمز و نارنجی توجه داده شده و بر استفاده از ماسک در همه فضاهای باز و سرپوشیده در شهرهای قرمز و نارنجی تأکید شده است.

بر این اساس ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کرده است در شهرهای آبی و زرد در نقاط سرپوشیده یا پر ازدحام و پرتردد، استفاده از ماسک ضروری است.

وزارت بهداشت نیز اعلام کرد بر خلاف هفته‌های اخیر که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی صفر بود، چهار شهر در وضعیت قرمز و ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند. همچنین ۱۴۲ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۸ شهر آبی هستند.

در همین حال مقامات برخی شهرهای بزرگ کشور درباره شیوع دوباره کرونا هشدار دادند. از جمله محمد پهلوان کاشی، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی کرونا در خراسان رضوی، خبر داد که مشهد و ۱۱ شهر دیگر خراسان رضوی در وضعیت زرد قرار گرفتند.

او همچنین از افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری مبتلایان یا افراد مشکوک به کرونا خبر داد.

محمدعلی محمدی، فرماندار همدان نیز گفت که این شهر در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفته است.

تعدادی از مقام‌های دیگر استان‌های ایران نیز اظهارات مشابهی بیان کرده‌اند.

از جمله، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از افزایش ۴/۵ برابری تعداد بستری بیماران مبتلا به کرونا نسبت به دهه اول تیر در این استان خبر داد: «هفته اول تیر بستری‌های ما به ۱۳ نفر رسید و اکنون شاهد بستری ۵۹ نفر هستیم.»

همچنین محمدمهدی بانشی، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، از احتمال ورود استان کهگیلویه و بویراحمد به پیک کرونا و شرایط خطرناک کرونایی خبر داد.

خبرگزاری صدا و سیما نیز خبر داد آمار مبتلایان به کرونا در زنجان حال افزایش است به طوری که ۲۱ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

وزارت بهداشت ایران ۱۲ خرداد اعلام کرده بود آمار فوت کرونا در این روز صفر بوده اما این وضعیت ثابت نماند.

در همین حال روز ۱۷ تیر اعلام شد که در ۲۴ ساعت پیش از آن، هفت بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

نگاه روز
اخبار
مستند - گذر از آند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید