آمریکا و سه کشور اروپایی از ایران خواستند برای توافق، مطالبات فرا‌برجامی را کنار بگذارد

۱۴۰۱/۴/۱۷

وزیران امور خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان و معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در حاشیه نشست گروه ۲۰ از ایران خواستند مطالبات فرا برجامی خود را کنار بگذارد و سریعا با توافقی که در حال حاضر موجود است، موافقت کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان و تیم بارو، معاون دوم وزیر و مدیر سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا، در حاشیه نشست وزیران امور خارجه گروه ۲۰ در بالی اندونزی دیدار کردند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده، آنان در این دیدار نسبت به سرعت تحولات در برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کردند و خواستار بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود شدند.

این مقام‌ها از جمهوری اسلامی خواستند مطالبات فرابرجامی خود را کنار بگذارد و سریعا با توافقی که در حال حاضر موجود است، موافقت کند.

دور جدید گفت‌وگوهای احیای برجام روز چهارشنبه هشتم تیر در دوحه، پایتخت قطر، بدون پیشرفت خاصی به پایان رسید و جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا بدون اعلام زمان مشخصی برای دور بعدی مذاکرات، اعلام کردند به تماس‌های خود ادامه خواهند داد.

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، گفته بود تیم مذاکره ایران در دوحه به پیشنهادهای هماهنگ‌کننده این مذاکرات پاسخ مثبت ندادند و مشخص نیست وقتی آن‌ها آماده دادن پاسخ مثبت نبودند، برای چه به دوحه آمده بودند.

با این حال روز ۱۵ تیر ماه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود تیم مذاکره ایران هیچ‌گونه مطالبه فرابرجامی‌ای مطرح نکرده‌اند و مطالباتشان «کاملا در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵» بوده است.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر، در همین روز به تهران سفر کرده بود و یک روز بعد نیز علی باقری، رئیس هیأت مذاکره هسته‌ای ایران، روز پنج‌شنبه به عمان سفر کرد.

پس از سفر امیر قطر به ایران در اردیبهشت ماه، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته بود قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود، بازی کند.

۲۴ با فرداد فرحزاد
یکی از ما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید