پلیس قاتل جورج فلوید بار دیگر به بیش از ۲۱ سال زندان محکوم شد

۱۴۰۱/۴/۱۷

درک شووین، افسر سابق پلیس مینیاپولیس که سال گذشته به اتهام قتل جورج فلوید به ۲۲ سال زندان محکوم شده بود، در حکمی تازه، و به جرم نقض حقوق شهروندی فلوید، از سوی دادگاه فدرال آمریکا به ۲۱ سال دیگر در زندان محکوم شد که این احکام با هم ادغام می‌شوند.

دادستان‌های آمریکا از دادگاه فدرال درخواست کردند تا رای تازه زندان او با مدت زمان محکومیتی که پیشتر از سوی دادگاه دولتی مشخص شده بود، ادغام شود. با این حساب، شووین، پس از انتقال او به زندان فدرال، در جمع به مدت ۲۲ سال و نیم در زندان خواهد بود.

در پی صدور رای دادگاه فدرال،‌ معاون دادستان کل آمریکا با بیان اینکه این حکم حاوی پیامی جدی به افسران پلیسی است که بی‌‌دلیل به خشونت مرگبار متوسل می‌شوند، تأکید کرد که «هیچ‌مقدار زندان نمی‌تواند از عواقب غم‌انگیز اقدامات خشونت‌آمیز درک شووین بکاهد.»

او ابراز امیدواری کرد که این حکم تا حدی بتواند عدالت را برای خانواده‌ها و جوامع آسیب‌دیده فراهم کند.

شووین که در دادگاه حاضر بود، پس از شنیدن حکم تازه، تأکید کرد که باوجود تحمیل فشارها و جو سیاسی سنگین بر این پرونده، او از دشواری‌های پیش‌روی قاضی پرونده آگاه است و تلاش‌ دادگاه برای اجرای عدالت را درک می‌کند. او در انتها، با خطاب قرار دادن فرزندان فلوید، که برخی از آنها در دادگاه حضور داشتند، گفت که برای آنها بهترین آرزوها را در زندگی دارد. با این وجود، شووین از آنها عذرخواهی نکرد.

بر اساس حکم دادگاه، شووین پس از طی دوران محکومیت و آزادی از زندان، پنج سال نیز به صورت مشروط آزاد خواهد بود و تحت نظارت ویژه قرار می‌گیرد.

صحنه قتل جورج فلوید در ماه می ۲۰۲۰، که با دوربین فیلمبرداری یکی از عابرین پیاده گرفته شده بود، خشم جهانی و موجی از اعتراضات را علیه بی‌عدالتی نژادی، و اعتراض به خشونت پلیس در سرتاسر آمریکا را در پی داشت.

نگاه روز
چند چند
مستند کوتاه - هری ترومن

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید