کاهش بی‌سابقه انتقال گاز روسیه از اوکراین؛ نگرانی‌ها از توقف انتقال گاز از «نورد استریم۱»

۱۴۰۱/۴/۱۷

اپراتور خطوط لوله گاز اوکراین (OGTSOU) با متهم کردن مسکو به «باج‌گیری از طریق گاز» اعلام کرد ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین در ماه ژوئن به ۳۳۴ میلیون متر مکعب در روز کاهش یافته است که پایین‌ترین سطح در تاریخ انتقال گاز روسیه از اوکراین به شمار می‌رود.

این اوپراتور اوکراینی روز جمعه (۱۷ تیر) با انتشار بیانیه‌ای از شرکت روسی گازپروم انتقاد کرد که تنها از یک هفتم ظرفیت خطوط لوله گاز اوکراین بهره‌برداری می‌کند و حتی از سهمیه‌های رزرو شده و پرداخت شده تحت قرارداد خود با این اوپراتور استفاده نمی‌کند.

با این حال، اپراتور اوکراینی تأکید کرد مسیرهای جایگزین، انتقال حجم بسیار بیشتری از گاز به اروپای غربی را ممکن می‌کنند و می‌توانند جایگزین کامل ترانزیت گاز با خط لوله گاز «نورد استریم۱» شوند که اکنون با ۴۰ درصد ظرفیت خود از سوی روسیه استفاده می‌شوند.

کاهش شدید ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین در حالی است که توقف کامل انتقال گاز از نورد استریم در روز دوشنبه آینده که دلیل آن «تعمیرات» اعلام شده، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

آلمان یکی از وابسته‌ترین کشورهای اروپایی به گاز روسیه به شمار می‌رود.

کاهش شدید انتقال گاز روسیه از خطوط مختلف به سمت اروپا در حالی است که معمولا در فصل تابستان مصرف گاز کاهش می‌یابد و مخازن گاز در اروپا پر می‌شوند.

تهاجم روسیه به اوکراین که در پایان فوریه آغاز شد، تاکنون ده‌ها هزار نفر را به کام مرگ فرستاده و باعث ویرانی عظیم در این جمهوری شوروی سابق شده است.

مسکو در واکنش به تحریم‌های غرب، در هفته‌های اخیر تحویل گاز خود به اروپایی‌ها را کاهش داده و این در حالی است که اروپایی‌ها با وجود تلاش‌های اخیرشان برای تنوع بخشیدن به تأمین‌کنندگان گاز خود، همچنان به انرژی روسیه بسیار وابسته هستند.

کمبود گاز در اروپا به افزایش قیمت انرژی منجر شده و در نتیجه آن به تورم دامن زده شده است. این وضعیت باعث ایجاد نگرانی درباره خطر کاهش دائمی مصرف و کاهش رشد اقتصادی شده است.

کرملین ماه گذشته ادعا کرد به محض تحویل توربین‌ها برای خط لوله گاز نورد استریم۱، جریان گاز به سمت اروپا دوباره شدت خواهد یافت.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از این توربین‌ها برای تعمیر به کانادا فرستاده شده است.

در حالی که ارتش روسیه روز جمعه به حمله خود به منطقه دونتسک در شرق اوکراین ادامه داد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، کشورهای غربی را به چالش کشید و مدعی شد هنوز این ارتش در اوکراین «کارهای جدی» را آغاز نکرده است.

بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، تاکنون بیش از شش میلیون اوکراینی در نتیجه تهاجم روسیه در داخل کشورشان آواره شده‌اند و بیش از پنج میلیون اوکراینی نیز کشورشان را ترک کرده‌اند.

چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید