دیوان محاسبات: وصول درآمدهای نفتی در دو ماه اول سال به کمتر از ۱۵ درصد رسید

۱۴۰۱/۴/۱۷

در حالی که ابراهیم رئیسی دو ماه پیش از دو برابر شدن میزان وصول درآمدهای نفتی ایران در دولت خود خبر داده بود، دیوان محاسبات اعلام کرد میزان وصول درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران در دو ماه اول سال جاری کمتر از حد انتظار بوده و حداکثر ۱۵ درصد درآمد فروش نفت وصول شده است

جواد اوجی، وزیر نفت، پایان اردیبهشت ماه در یک برنامه تلویزیونی گفت که درباره وصول درآمدهای نفتی ایران گفته بود که تمام درآمدهای نفتی در تاریخ مشخص آن وصول شده است.

وزیر نفت در همان برنامه گفت که ۸۰ درصد از درآمدهای نفتی را به صورت نقدی دریافت کرده‌ایم و ۲۰ درصد مابقی نیز با دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور تهاتر شده است.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نیز پیشتر گفته بود که آنچه از درآمدهای نفتی ایران که بعضا در بانک‌های خارجی بلوکه شده مربوط به فروش نفت ایران در قبل است و از موقع روی کار آمدن دولت سیزدهم، پول نفت دریافت می‌شود.

دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۱ برخلاف سخنان وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که به استثنای «درآمدهای مالیاتی» با ۷۹/۵ درصد وصولی و سایر درآمدها با ۵۱/۵ درصد وصولی، در بخش‌های درآمدهای گمرک، فروش نفت، واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و منابع حاصل از واگذاری طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، عملکرد وصول منابع کمتر از میزان قابل انتظار بوده است.

در گزارش دیوان تاکید شد که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، درصد وصول درآمدهای گمرک، فروش نفت واگذاری اموال و منابع حاصل از واگذاری طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بین چهار صدم درصد تا ۱۵/۳ درصد است و در مورد فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی» مبلغ وصولی صفر بوده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، به گزارش دیوان محاسبات از کاهش شدید وصول درآمدهای نفتی در دو ماه اول سال ۱۴۰۱ واکنش نشان داد و از قول یکی از مشاوران رئیس این دیوان نوشت: درآمد حاصل از فروش نفت، گاز، فرآورده‌ها و میعانات به صورت ارزی وصول می‌شود و بانک مرکزی مسئول تبدیل آن به ریال و واریز به خزانه است که عموما این اتفاق در ماه‌های نخست سال با تاخیر زمانی انجام می‌شود.

ابراهیم رئیسی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در مصاحبه‌ای تلویزیونی در آغاز اجرای طرح حذف ارز ترجیحی، گفت که امروز مقدار «وصول درآمدهای نفتی» به دو برابر تابستان گذشته و روزهای آغاز فعالیت دولت سیزدهم رسیده است و دیگر در این زمینه نگرانی نداریم.

با این حال رئیسی کمتر از دو ماه بعد و پس از موج گرانی‌هایی پس از حذف ارز ترجیحی در یک برنامه تلویزیونی دیگر گفت که بعضی می‌گویند پس پول نفت، ۴۰ درصد درآمد نفتی به صندوق توسعه ملی می‌رود، ۱۴/۵ درصد آن به وزارت نفت برای توسعه صنعت نفت اختصاص می‌یابد و فقط ۴۵ درصد پول نفت به دولت می‌رسد.

خلاصه خبرها
تیتر اول
مستند کوتاه - چرا رئیس‌جمهور استعفا کرد؟

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید