وزارت خزانه‌داری آمریکا دو فرد، دو کشتی و ۱۳ شرکت مرتبط با نفت ایران را تحریم کرد

۱۴۰۱/۴/۱۵

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد نام دو تبعه ایرانی، دو کشتی و همچنین ۱۳ شرکت مستقر در ایران و چند کشور دیگر را که با شبکه فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران در ارتباط بودند، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

این ۱۵ مورد و شخصی که وارد فهرست تحریم‌ها شده‌اند در ایران، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ، ویتنام و سنگاپور مستقر هستند.

طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، بیشتر این محصولات نفتی و پتروشیمی ایران در نهایت به چین فروخته شده‌اند.

شرکت‌های زاگرس ترابران آریا، شرکت نفت ستاره خلیج فارس و شرکت کشتیرانی راشین اقیانوس شرق از جمله شرکت‌های مورد تحریمی جدیدی هستند که در ایران واقع شده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به تحریم‌های جدید نفتی آمریکا علیه ایران نوشت: «در صورت تعهد نداشتن ایران به احیای برجام، ما به استفاده از اختیارات خود برای هدف قراردادن صادرات فرآورده‌های انرژی ایران ادامه خواهیم داد.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد اشخاص و موارد تحت تحریم به جمهوری اسلامی در انجام میلیون‌ها دلار تجارت غیر قانونی نفت و محصولات نفت و پتروشیمی کمک کرده‌اند.

این بیانیه با تاکید بر اینکه آمریکا در پیگیری دیپلماسی معنادار برای بازگشت متقابل به تعهدات برجام صادق و ثابت‌ قدم بوده است گفت ایران تا کنون تعهد مشابهی را به پیگیری این مسیر نشان نداده است.

یک هفته پس از مذاکرات دوحه و تأکید آمریکا بر طرح مطالبات جدید از سوی تهران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد مذاکره‌کنندگان این کشور در دوحه هیچ‌گونه مطالبه فرابرجامی‌ای مطرح نکرده‌اند و مطالباتشان «کاملا در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵» بوده است.

این اظهارات در حالی از سوی امیر عبداللهیان مطرح شد که روز سه‌شنبه ۱۴ تیر، رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، درباره آخرین دور مذاکرات احیای برجام که در دوحه برگزار شد، گفت مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی به پیشنهادهای هماهنگ‌کننده این مذاکرات پاسخ مثبت ندادند و مشخص نیست وقتی آن‌ها آماده دادن پاسخ مثبت نبودند، برای چه به دوحه آمده بودند.

دور جدید گفت‌وگوهای احیای برجام روز چهارشنبه هشتم تیر در دوحه، پایتخت قطر، بدون پیشرفت خاصی به پایان رسید.

خلاصه خبرها
تیتر اول
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید