محمدجواد ظریف درز کردن فایل صوتی مصاحبه خود را «توطئه» خواند

۱۴۰۱/۴/۱۵

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در یک گفت‌وگو، درز کردن فایل صوتی مصاحبه سه ساعته خود را «توطئه» خواند و در عین حال گفت پیگیری‌ها درباره «عامل و آمر» انتشار این فایل به نتیجه نرسیده است.

وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو، درباره انتشار فایل صوتی منتشر نشده خود گفت: «جز توطئه هیچ دلیل دیگری برای این کار نمی‌بینم اما خدا می‌داند.»

او تأکید کرد که پیگیری‌ها درباره «عامل و آمر» انتشار صوت «به نتیجه نرسید» و او بعید می‌داند که به نتیجه‌ای هم برسد.

ظریف در عین حال تحلیل‌ها درباره اینکه هدف از افشای این فایل صوتی نامزد نشدن او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بوده را رد کرد و گفت که قصد نامزدی نداشته است.

او همچنین گفت که پیش از انتشار فایل صوتی، حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی به او گفته: «ما اطلاعاتی داریم که فایل درز کرده و امیدواریم که منتشر نشود.»

پس از انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف، حسن روحانی، آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری برکنار کرد.

آشنا پس از برکناری، در توئیتر خود افشای فایل مصاحبه ظریف را «شبیخون سیاسی» دانست و آن را برنامه‌سازی غیرمحرمانه خواند.

مصاحبه ظریف که نخستین‌ بار از سوی ایران‌ اینترنشنال منتشر شد، ‌از سری گفت‌وگوها با وزیران دولت روحانی بود که زیر نظر آشنا مدیریت می‌شد.

ظریف در این مصاحبه با اشاره به دخالت‌های قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، در سیاست خارجی گفت که دیپلماسی در دوره او، فدای میدان جنگ و قدرت نظامی شد.

او همچنین هدف از سفر سلیمانی به روسیه را بر هم زدن برجام دانست و گفت که روسیه تمام تلاشش را کرد تا امضای برجام به نتیجه نرسد.

ظریف: بعد از دی ماه ۹۶ به روحانی پیشنهاد استعفا دادم

وزیر امور خارجه دولت روحانی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو همچنین اعلام کرد مصاحبه‌اش یک نوار سه ساعته و یک نوار چهار ساعته بوده اما تنها نوار سه ساعته منتشر شده است. او در عین حال گفت اطلاع ندارد که آیا فایل دیگر هم درز کرده است یا نه.

او اعلام کرد که پس از دی ماه ۹۶ به حسن روحانی گفته «شیب کشور به سمت بدی می‌رود» و پیشنهاد کرده استعفا دهد یا رئیس جمهوری چند وزیر را کنار بگذارد و دولت «وحدت ملی» تشکیل دهد.

او گفت: «فشارهای ترامپ خیلی زودتر شروع شده بود اما آنچه در دی ۹۶ رخ داد و متأسفانه در آبان ۹۸ هم تکرار شد (البته این دو مورد از جنس‌های مختلف بودند)، حتما ترامپ را برای فشار بیشتر تشویق و تشجیع کرد.»

ظریف همچنین خبر داد که پیش از انتخابات ۱۴۰۰ در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی «قسم جلاله» خورده که قصدی برای مشارکت در انتخابات ندارد و خواستار جدا کردن موضوع انتخابات و برجام شده است.

او در این حال گفت ۴۰ سال است تمام زندگی‌اش را برای دفاع از جمهوری اسلامی و «رهبر» گذاشته و کتکش را هم خورده است.

وزیر امور خارجه دولت روحانی در این مصاحبه همچنین بار دیگر به عبارت «ماله کش اعظم» اشاره کرد.

صفحه فارسی وزارت امورئخارجه آمریکا در توییتر، پس از قرار گرفتن نام محمدجواد ظریف در فهرست تحریم‌های این کشور، در ترجمه سخنان مایک پمپئو، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، از اصطلاح «ماله‌کش اعظم» برای ظریف استفاده کرد.

مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه
امروز
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید