تأکید دو نخست‌وزیر پیشین عراق بر مشارکت همه گروه‌های سیاسی در دولت آینده این کشور

۱۴۰۱/۴/۱۴

در حالی که با گذشت چندین ماه از انتخابات پارلمانی عراق، هنوز دولت جدید در بغداد تشکیل نشده است، دو نخست وزیر پیشین این کشور بر ضرورت مشارکت همه گروه‌های سیاسی در تشکیل این دولت تأکید کردند.

حیدر العبادی، رهبر ائتلاف نصر که بخشی از گروەهای مورد حمایت جمهوری اسلامی است، در پیامی گفته شرایط کنونی عراق نیازمند یک دولت ملی و مورد پذیرش گسترده مردم است و او بدون ایجاد یک دولت ملی، وارد دولت جدید نخواهد شد.

به گفته العبادی، کشور دچار تفرقه و چالش‌های سیاسی و اقتصادی شده و ائتلاف تحت رهبری او، تنها در صورتی بخشی از دولت خواهد بود که دولتی ملی این وضعیت را اصلاح کند.

پس از کنار کشیدن جریان مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه از صحنه سیاسی عراق، تاکنون چند جریان دیگر تهدید به عقب‌نشینی یا مشارکت نکردن در دولت آینده این کشور کرده‌اند.

همچنین نوری مالکی، از دیگر چهره‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در پیامی خطاب به متقدی صدر اعلام کرد طرد کننده هیچ طرفی نخواهد بود.

رهبر ائتلاف دولت قانون روز دوشنبه در توئیتی خطاب به جریان صدر نوشت «تکرو، یک‌جانبه‌گرا و طرد کننده» هیچ طرفی از طرف‌ها که در روند سیاسی مشارکت کرده، نخواهد بود؛ چه کسانی که در انتخابات شرکت کرده و چه کسانی که در آن شرکت نکرده یا از آن کنار کشیده‌اند.

این توئیت در حالی منتشر شده که گمانه‌زنی‌ها در مورد نامزدی مالکی از سوی گروه‌های مورد حمایت ایران برای تصدی پست نخست وزیری افزایش یافته است.

در همین شرایط اما گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی به خانه یک نماینده سنی‌ها حمله کرده است. دلیل این حمله درخواست او برای خروج این نیروی شبه‌نظامی از شهرهای سنی‌نشین بوده است.

منابع خبری در عراق پیش از این خبر دادند که فالح الفیاض، رئیس سازمان حشدالشعبی روز یک‌شنبه وارد تهران شده تا با برخی مقام‌های بلند پایه جمهوری اسلامی دیدار کند.

این سفر در حالی انجام شد که گروه‌های مورد حمایت ایران گفته بودند تا ۱۰ روز آینده دولت جدید در عراق را تشکیل و نخست وزیر را انتخاب خواهند کرد.

انتسار غریباوی، نماینده مجلس از ائتلاف دولت قانون، گفت چهارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی به‌طور فشرده در تلاش و گفت‌وگو با دیگر جریان‌ها هستند تا در ۱۰ روز آینده رسما دولت تشکیل شود.

غریباوی بدون اشاره به جزییات گفت نخست وزیر آینده از سوی این گروه‌ها تعیین شده است.

پیشتر اعضای برجسته گروه‌های مورد حمایت ایران از انتخاب نوری المالکی برای تصدی پست نخست وزیری خبر داده بودند.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید